wtorek, 8 lutego 2022

M.Guzowska, J.Czaplewska „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”

 

Wstęp do archeologii dla dzieci

"Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy" M.Guzowskiej w przystępny sposób opisuje czym zajmuje się archeolog, w jaki sposób bada wiek znalezionych przedmiotów, jak szuka rozmaitych skarbów i artefaktów, czego próbuje się dowiedzieć o dawnych kulturach. Znajdziemy tu krótkie opisy najważniejszych odkryć archeologicznych – odczytanie kamienia z Rosetty, znalezienie zwojów w Qumran, Otziego w Alpach, odkrycie zasypanych Pompejów. Autorka książki rozprawia się z popularnymi mitami – istnienie Atlantydy, białe greckie ruiny (w rzeczywistości budynki były bardzo kolorowe), jak też opisuje czego wciąż nie odkryto – grobu Aleksandra Wielkiego, nie wiadomo kto zbudował kopiec węża w Ohio, itp.

Najciekawszym jak dla mnie rozdziałem jest ten prawie na końcu, opowiadający po krótce na co szczególnie warto zwrócić uwagę w różnych muzeach świata z archeologicznego punktu widzenia. A zatem warto zajrzeć do muzeum Pergamonu w Berlinie, obejrzeć egipskie i rzymskie skarby w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, niebieskiego hipopotama w Metropolitalnym Muzeum w Nowym Yorku i złotą tratwę w Muzeum Złota w Bogocie. Wszystko jest opisane raczej dość skrótowo, warto więc po lekturze książki doczytać w Internecie o rzymskich cesarzach, kobietach-faraonach (Hatszepsut, Nefretete), dziełach sztuki z epoki prekolumbijskiej i innych.

Ta książka to dobry wstęp do archeologii – potrafi zaciekawić i zainteresować tą dziedziną. Polecamy dzieciom 9+ które już coś wiedzą o historii (wiedzą, co to były Mykeny, pałac w Knossos, Sumerowie, Machu Picchu itd.)

 






















Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

M.Guzowska, J.Czaplewska

Nasza Księgarnia 2021

Wiek: 9+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz