środa, 3 marca 2021

M.Strzałkowska, A.Andrzejewska, A.Pilichowski-Ragno „Alfabet z obrazkami”

A.Pilichowski-Ragno to polski artysta i fotografik, znany lepiej jednak głównie koneserom. Współnie z A.Andrzejewską jest on także autorem ilustracji do kilku książek dla dzieci. Dziś na blogu przegląd najciekawszych.

Książkowe alfabety bywają intrygujące same w sobie. Do dziś jeden z moich ulubionych to ten autorstwa A.Juszczak. „Alfabet z obrazkami”M.Strzałkowskiej z ilustracjami A.Andrzejewskiej i A.Pilichowskiego-Regno również przyciąga uwagę – można tu znaleźć rozmaite przykłady metaloplastyki i fantazyjnych kolaży, oraz bez końca podziwiać wyobraźnię i umiejętności autorów. Kolaże to świety przykład także na modne ostatnio (i konieczne) wykorzystanie surowców wtórnych oraz pomysłów, jak zrobić coś z niczego.

Książkę odkryłam podczas jednej z wizyt w bibliotece, została wydana dobre kilkanaście lat temu i teraz niestety trudno ją dostać.


















We współpracy z A.Zelichowską Andrzejewska i Pilichowski-Ragno stworzyli ilustrację do książki „Alojzy kot w podróży” R.Jędrzejewskiej-Wróbel. Nie znajdziemy tu (niestety) żadnej metaloplastyki, ale jest za to cala galeria kotów – maskotek. Kot Alojzy lubi podróżować, i jak na turystę przystało robi sobie zdjęcia w różnych miejscach, co daje efekt szczególny, trochę taki jak pamiętne krasnale z filmu „Amelia”. Tą dobrze napisaną książeczkę polecamy wszystkim małym wielbicielom kotów i oczywiście wszelakich podróży😉



















Kolejna książka zilustrowana przez Andrzejewską i Pilichowskiego to „Jak Stańczyk z dworzan zażartował” A.Chachulskiej. Jest to jedna z części serii „Legendy wawelskie” (na blogu była już opowieść o wawelskiej głowie i krakowskim alchemiku), mającej przybliżać dzieciom ważne postaci i zabytki Krakowa. I rzeczywiście, w tej części znajdziemy i zamkowy dziedziniec z krużgankami i krakowski rynek (oczywiście z Sukiennicami), a wszędzie biegają kolażowe, małe postaci ubrane w fantazyjne stroje z epoki. Książka jest dość dużego formatu (jak wszystkie części z serii), ale za to ilustracje są wyraźne i dobrze się je ogląda.
















Na koniec jeszcze jeden efekt współpracy Andrzejewskiej, Pilichowskiego i Strzałkowskiej czyli „Zaczarowane obrazki”. Oprócz drewniano-metalowych konstrukcji (Praptaki), znajdziemy tu też egipskie wycinanki, maski z recyklingu, bohaterów bajek, duchy i czarownice, a nawet warzywny pejzaż. Trochę trudno szuka się małych śrubek czy guzików w stosie różnego „żelastwa”, mojej 6-letniej córce najbardziej podobały się postaci bajkowe, egipskie koty i wyszukiwanie kształtów cieni. Trzeba przyznać, że wyobraźnia autorów zdaje się nie mieć granic, ze stosów niepotrzebnych rzeczy potrafią wyczarować niesamowite kształty.


















Alfabet z obrazkami

M.Strzałkowska, A.Andrzejewska, A.Pilichowski-Ragno

Nowa Era 2006

Wiek: 3+

 

Alojzy kot w podrozy

R.Jedrzejewska-Wróbel, z A.Zelichowska, A.Andrzejewska, A. Pilichowski-Ragno

Media Rodzina 2017

Wiek 4+

 

Jak Stańczyk z dworzan zażartował

A.Chachulska, A.Andrzejewska, A. Pilichowski-Ragno

Zamek Królewski na Wawelu 2013

Wiek: 4+

 

Zaczarowane obrazki

M.Strzałkowska, A.Andrzejewska, A. Pilichowski-Ragno

Nowa Era 2018

Wiek: 5+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz