piątek, 5 marca 2021

Western o fizjologii. M.Rezkova, „Książka o kupie: epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy”

Pewnie tylko Czesi mogli wpaść na pomysł, by w książce o kupie umieścić szczyty gór i stare ryciny z Indianami. Jak się jednak głębiej zastanowić, cały proces trawienia u ludzi czy zwierząt jest niezwykły; wystarczy tylko zjeść i wydalić, a cała reszta „robi się sama”, sterowana przez wewnętrzny komputer, który zaprojektował Mądry Manitou.

O czym jest ta książka można już wydedukować z samego tytułu, istotne jest natomiast, że podtytuł „epicka” nie jest w tym wypadku naciągany. Autorzy opisując perypetie małego lentilka (albo mms’a dla niewtajemniczonych) - oczywiście w kowbojskim kapeluszu - na każdym kroku podkreślają, jak bardzo każdy etap trawienia jest przemyślany, nieprzypadkowy i pełen dramaturgii – dosłownie jak w westernie. Początkowo lentilek obawia się wielkich zębów Siedzącego Byka, potem musi zapoznać się z migdałkami, następnie z wąską czeluścią przełyku by w końcu wpaść do żołądka i tam spotkać Bułę. Obserwując tą jego podróż w nieznane, autorzy mimochodem zapoznają czytelnika z bardziej specjalistycznym nazewnictwem jak analgetyki (działające przeciwbólowo enzymy w jamie ustnej), pepsyny rozkładające pożywienie na polipeptydy, jelito kręte, jelito czcze itd. Tych nazw nie ma jednak dużo, (by przypadkiem książka nie zamieniła się w encyklopedię), bo przecież to jest western. Po tym jak główny bohater w końcu szczęśliwie opuści jelito grube, w książce znajdziemy krótką opowieść o bitwach bakterii i o kupach jako takich.

Ilustracje w „Książce..” są równie interesujące jak w innej książce tych samych autorów („Nie bój się..”) ale narracja jest tu całkowicie inna. Western jako sposób na opowieść o trawieniu bardzo dobrze się sprawdza, mój 10-letni syn też czytał i poleca😉





















Zjedz to sam

Wydana kilka lat temu książka „Zjedz to sam” A.i D.Mizielińskich również opowiada o układzie pokarmowym człowieka, ale już w sposób bardziej tradycyjny, choć jak to zawsze u Mizielińskich, wizualnie wszystko jest bardzo atrakcyjne. Już w wyklejce książki mamy wielkie zbliżenie jamy ustnej, potem po kolei jest język (kubki smakowe), przełyk (dwie dziurki), żołądek, wątroba i jelita. W tej książce znajdziemy więcej pojęć naukowych, stąd jest to pozycja, którą można podsunąć starszym uczniom szkoły podstawowej, lub ewentualnie młodszym dzieciom zainteresowanym tematem.
















Książka o kupie: epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy

M.Rezkova, L.Urbanek, J.Kase

Nasza Księgarnia 2020

Wiek: 9+

 

 

Zjedz to sam

A.i D.Mizielińscy

Znak 2012

Wiek: 9+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz