środa, 13 kwietnia 2016

Marianna Sztyma i jej ilustracje w książkach dla dzieci ("Jak Wojtek został strażakiem", "Baśn o świętym spokoju", "Legenda o głowie wawelskiej")

Jedną ze współczesnych polskich ilustratorek jest Marianna Sztyma, wspominana już na blogu przy okazji kocich książek ("Oto kot") i wpisie o nocnikach ("Metryka nocnika"). Już tam widać, że Sztymie świetnie wychodzi ilustrowanie różnych detali; zamków, kamienic, strojów z epoki.
Marianna Sztyma zilustrowała także najnowsze wydanie klasycznego już opowiadania Czesława Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem". Bywa taki okres u małych chłopców, kiedy każdy przejeżdżający na syrenie wóz strażacki wzbudza niekłamany zachwyt i radość. Nic dziwnego, że i mały Wojtek marzy o byciu strażakiem;

"Mają tu strażacy
samochód czerwony.
Na szerokich kołach
czarne lśnią opony."

Takie strofy dla wielu małych uszu brzmią jak prawdziwa muzyka. Ale Wojtek nie tylko chce być strażakiem, okazuje się, że również potrafi być bohaterem (a prawdziwych bohaterów w książkach dla małych dzieci nie aż tak dużo).





 











 
Trochę słychać w opowiadaniu, że było pisane dobre kilka dekad temu (co to takiego mogą być te chaty kryte strzechą..?) Jednak pożary i wozy strażackie są wciąż takie same jak w 1950 roku..



 

Sztyma zilustrowała też min. wydaną niedawno "Baśń o świętym spokoju" Zofii Staneckiej (tej od "Basi"). Dlaczego święty spokój bywa równie (nie)realny jak baśnie wie dobrze każdy rodzic, jednak w "Baśni.." Stanecka przekonuje, że dobrze jest znaleźć balans między pragnieniem świętego spokoju, a żywiołem i chaosem (tzn.dziećmi;).
"Baśń" opowiada o królu Miłosławie, władcy królestwa Świętego Spokoju, który bierze za żonę piękną Igę, po czym po niedługim czasie, (jak to zwykle w baśniach bywa), rodzi mu się syn Uriel, który jest całkowitym przeciwieństwem świętego spokoju. Król musi porzucić marzenia o dawnej ciszy i spokoju, jak się jednak okazuje, nie tylko jemu jest trudno w nowej sytuacji.
Warto wspomnieć, że "Baśń.." została wydana przez wydawnictwo Egmont w ramach cyklu "Poczytaj ze mną", promującego wspólne czytanie dzieci i rodziców. Można tu znaleźć duże ilustracje, dużą czcionkę i nie za dużo trudnych słów. Jak dla mnie dużą zaletą cyklu jest też fakt, że wydawnictwo zaprosiło do współpracy wielu znanych i dobrych polskich autorów i ilustratorów.














 






I na koniec "Legenda o głowie wawelskiej". Została wydana przez Zamek Królewski na Wawelu w ramach cyklu "Legendy wawelskie". "Legenda o głowie.." to historia ukradzionego zdobionego pasa, niesłusznie osądzonej wdowy i jednej z drewnianych głów w Sali Tronowej na Wawelu. Historia dla wszystkich zwiedzających Wawel, a także dla ciekawych, w jakie stroje się kiedyś ludzie ubierali czy też jak wyglądał renesansowy jarmark.












 




Tytuł: Jak Wojtek został strażakiem
Autor: Czesław Janczarski, il. Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2016
Wiek: 3+

Tytuł: Baśń o świętym spokoju
Autor: Zofia Stanecka, il. Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Egmont 2015
Wiek: 3+

Tytuł: Legenda o głowie wawelskiej
Autor: Anna Chachulska, il. Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Zamek Królewski na Wawelu 2013
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz