czwartek, 25 marca 2021

O uczuciach ("Co robią uczucia?", "Uczucia co to takiego?", "Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie")

W ostatnim roku można zauważyć wysyp książek o uczuciach, napisanych często w tonie leksykonów. Zapewne chodzi o potrzebę rodziców, by wg jakiegoś przewodnika porozmawiać z dzieckiem o rozmaitych uczuciach, nazwać, przeanalizować sytuację. Nie wiem czy dzieci lubią takie „encyklopedyczne” rozważania, myślę że czasem o wiele więcej jest w stanie zrobić dobra opowieść.

 

Podróż do krainy uczuć

Do tych książek do których jednak warto zajrzeć, z pewnością można zaliczyć „Co robią uczucia?” T.Oziewicz. To również jest rodzaj leksykonu, ale omówienie każdego uczucia to dosłownie jedno krótkie zdanie, a to co robi wrażenie to ilustracja – prosta, trafiająca prosto w serce, bo uczucia czuje się przecież w sercu. Ta książka to wspaniała podróż po uczuciach, niezwykle mocno oddziałująca na wyobraźnię. Niezwykłe, jak autorka ilustracji namalowała poszczególne uczucia – z niebywałą precyzją a zarazem nawiązując do psychologicznych i kulturowych skojarzeń.

Moje dzieci przeczytały książkę, ale specjalnie do niej później już nie wracały. Na mnie jednak lektura za każdym razem robiła wrażenie – może dlatego, że dorośli wśród natłoku spraw czasem zapominają zauważyć co czują, a ta książka działa trochę jak wytrych😉


















Uczucia. Co to takiego?

Ksiązka O.Brenifiera to dobre wprowadzenie do tematu uczuć i emocji dla nieco starszych dzieci. Krótkie teksty Brenifiera i zabawne ilustracje S.Blocha pokazują, że takie uczucia jak zazdrość, miłość, przyjaźń bywają rozmaite w różnych sytuacjach. W każdym rozdziale Brenifier zadaje pytania na które dziecko może najpierw samo sobie odpowiedzieć („Dlaczego kłócisz się z tymi których kochasz? Czy wolisz być sam czy z przyjaciółmi?” itd.), by na końcu każdego krótkiego rozdziału podać kilka pomocniczych odpowiedzi i wskazówek. 

W książce bezcenne są zwłaszcza ilustracje Blocha – pomagają sobie zwizualizować sytuację, a poprzez sporą dawkę humoru pokazują, jak można nabrać dystansu do przeżywanych emocji. 

Brenifier z kolei radzi jak sobie poradzić z przeżywanymi emocjami („Zadając sobie to pytanie, możesz zrozumieć powody kłótni i nie dawać się ponieść emocjom (…) zdać sobie sprawę, że życia z ludźmi trzeba się uczyć, nawet gdy ich kochamy”)















O mózgu, bodźcach i receptorach a także

o temperamentach, uzależnieniach i komunikacji niewerbalej



Na koniec jeszcze jedna książka o uczuciach, ale napisana trochę z punktu widzenia współczesnej psychologii. Główna bohaterka książki, Alicja, pewnego razu przyjeżdża do babci rozżalona i smutna – umarł jej ukochany szczur, kolega nie zaprosił jej na urodziny a w dodatku nie lubi historii i ma z niej złe oceny. Babcia zaczyna rozmawiać z wnuczką i wyjaśnia jej skąd się biorą uczucia, jak mózg je generuje, opowiada o temperamentach, kim są itrowertycy i ekstrawertycy, co wpływa na zachowanie człowieka (geny, środowisko), dlaczego ważne jest by już nawet małe dzieci spotykały się czasem z trudnościami, skąd się biorą nawyki i uzależnienia, z czego wynika samoocena, jak krytykować konstruktywnie itp.

To już trzecia część przygód Alicji, pierwsza opowiadała o działaniu mózgu ("Sen Alicji.."), druga o sztucznej inteligencji. Mój 10-latek często zaglądał do "Snu..", ale mówi, że najbardziej podobała mu się część o komputerach.














Co robią uczucia?

T.Oziewicz, A.Zając

Dwie Siostry 2020

Wiek: 3+

 

 

Uczucia, Co to takiego?

O.Brenifier, S.Bloch

Zakamarki 2012

Wiek: 8+

 

 

Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie

E.Woydyłło, M.Mazurek, M.Wierzchowski

Wam 2020

Wiek: 9+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz