poniedziałek, 17 października 2016

Biblia w obrazkach/komiksie

Z czytaniem Biblii dzieciom już na starcie jest problem, bo wizualnie znacznie ciekawszy jest Stary Testament niż Nowy (zwierzątka w Rajskim Ogrodzie, Arka Noego itp.), z drugiej jednak strony opowieści starotestamentowe często okazują się pełną okrucieństwa i przemocy jedną wielką jatką. Nowy Testament z kolei bardziej przystaje do naszych czasów, jednak np. opowieści o Samarytance, faryzeuszach czy celnikach wymagają już pewnej dojrzałości i obeznaniu w biblijnej tematyce. Mniejszym dzieciom pozostaje więc czytanie wybiórcze, a ci nieco starsi resztę doczytają sobie sami (jak już będą umieli czytać).

Opowieści biblijne można zacząć np. od książeczki "Moja Biblia". Ilustracje przejrzyste i przyjazne, tekstu i historii niewiele, no i są zwierzątka:)















 

Jeśli dziecko potrafi już wysłuchać dłuższego tekstu, można sięgnąć np. do "Biblii małego Chrześcijanina"; historii jest tu już trochę więcej i są bardziej rozbudowane. Grafika podobna jak w wydaniu powyżej, ale nieco bardziej oszczędna.














 

W wieku ok. 6 lat i więcej można sięgnąć po wersje komiksowe, np. "Biblię dla dzieci". Forma komiksu sama z siebie zwykle jest dość atrakcyjna, w tym wydaniu jest już dużo opowieści, trochę detali (są zakrwawione miecze), wszystko jednak w stonowanych kolorach, choć komentarz rodzica niezbędny, zwłaszcza dla młodszych dzieci.
















 

Na koniec jeszcze jedna Biblia w wydaniu komiksowym, która z racji bardzo mocnej grafiki zrobi wrażenie i na dzieciach i na dorosłych (nawet na tych nie za bardzo zainteresowanych tematem). Ilustracje w "Biblii" wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo M są bardzo sugestywne, oddziałujące na emocje i wyobraźnię, z wyraźnymi, realistycznymi twarzami bohaterów. Ta Biblia jest trochę jak film (jest tam nawet smok!;)
U nas w domu intensywnie czytana przez najstarszego 9-latka, aż do tego stopnia, że książka wraz okładką musiała iść do introligatora. Zastanawiam się czasem nad aż tak wielką poczytnością tej Biblii. Z pewnością ma znaczenie grafika, ale ważna jest też treść tej niezwykłej książki; w gruncie rzeczy książki dla dzieci są z reguły uproszczone, infantylne, nie za wiele można się z nich dowiedzieć o prawdziwych relacjach międzyludzkich, które nie zawsze są miłe i piękne. W Biblii zaś jest jak w życiu, jest dużo ludzi dobrych i zdarzają się także źli, którzy kłamią, zabijają, itd.
















Postscriptum
Do czytania Biblii (zwłaszcza Starego Testamentu, ale Nowego również), czasem przydaje się znajomość kontekstu powstawania poszczególnych ksiąg oraz odniesienie do faktów historycznych. O tym wszystkim można przeczytać min. w książkach polskiej biblistki prof. Anny Świderkówny "Rozmowy o Biblii". Książka jest napisana językiem naukowym, ale jednocześnie wciąż dość przystępnym; autorka pisze np. o "Eposie o Gilgameszu", gdzie również można znaleźć wzmianki o potopie, lub że rozstępowanie się Morza Czerwonego bywa zjawiskiem całkiem naturalnym.





 

Tytuł: Moja Biblia
Autor: Christina Goodings, il. Jamie Smith
Wydawnictwo: WAM 2011
Wiek: 2+


Tytuł: Biblia małego Chrześcijanina
Autor: Lizzie Ribbons, il. Paola Bertolini Grudina
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2012
Wiek: 4+



Tytuł: Biblia dla dzieci
Autor:Toni Matas, il. Picanyol
Wydawnictwo: WAM 2014
Wiek: 5+


Tytuł: Biblia. Komiks
Autor: Doug Mauss, il. Sergio Cariello
Wydawnictwo M 2014
Wiek: 8+


Tytuł: Rozmowy o Biblii
Autor: Anna Świderkówna
Wydawnictwo: PWN 1996
Wiek:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz