niedziela, 29 marca 2020

Wokół sztuki 2. (“Spot the difference”, “Hieronymus”, "Sztuka kolorowania")

W czasach pandemii trzeba pilnować higieny psychicznej; oprócz śledzenia wykresów zachorowań na wirusa, warto też poświęcić czas jakiemuś hobby, np. oglądaniu/ malowaniu dzieł dawnych mistrzów...

Najpierw zaprezentuję 3 książki nawiązujące głównie do osiągnięć klasycznego malarstwa europejskiego, na razie nie wydane w Polsce, ale z czasem, kto wie.
Spot the difference” opiera się na popularnym wśród przedszkolaków ćwiczeniu polegającym na szukaniu różnic między dwoma bardzo podobnymi obrazkami. Tym razem jednak trzeba doszukać się różnic w (prawie) identycznych obrazach P.Gaugaina, G.Seurata, J. van Eycka i innych. Starsze przedszkolaki/młodsi uczniowie szkoły łatwo sobie z zadaniami poradzą, trzeba zaś przyznać, że czasem te „nowe” wersje starych obrazów prezentują się całkiem dobrze i zabawnie, jak np. różowe usta Mona Lisy, różowy bęben w „Straży nocnej” itd.) Przy każdym obrazie kilka ciekawostek o autorze.















Autorem dwóch kolejnych książek jest The Tjong-Khing, znany z książek obrazkowych o poszukiwaniu złodzieja tortu. Autor bawi się klasyczną sztuką, czasem traktuje ją trochę wyrywkowo, ale z drugiej strony nadaje jej nowy kontekst, a przez to - nowe życie.


Najpierw „Kunst mit Torte”. Tym razem tłem do ucieczki z tortem (namalowanym na obrazie) są dzieła w większości współczesnych mistrzów – G.Braque’a, S.Dali, R.Magritte’a. Śledzenie uciekającej postaci z obrazem jest dość łatwe, natomiast prawdziwym wyzwaniem jest odnalezienie wszystkich klasycznych obrazów na stronach książki. Na wyklejce Tjong-Khing umieścił podpowiedzi dotyczące wszystkich motywów malarskich i ich oryginalnych autorów. 




















Na podobnym pomyśle opiera się też „Hieronymus” – tym razem jednak cała książka została poświęcona twórczości jednego autora, średniowiecznego malarza Hieronima Boscha. Bohaterowie książki nie szukają już tortu, ale czeka ich o wiele poważniejsze zadanie - muszą rozprawić się z groźną czarownicą, porywaczką ludzi. Na stronach opowieści roi się od fantastycznych, czasem demonicznych postaci i maszkar, jakby prosto wziętych z obrazów Boscha. Tak jak i w poprzedniej książce największą frajdę stanowi znalezienie oryginałów prac w albumach poświęconych Boschowi i ich konfrontacja z tym jak to namalował  Tjong-Khing.

















Gdyby ktoś chciał spróbować swych sił w samodzielnym pomalowaniu jakiegoś klasycznego dzieła, ma do wyboru np. 2 poniższe kolorowanki, każda trochę inna.
W "Sztuce kolorowania" z wyd.Arkady " każda kolorowanka mieści się obok reprodukcji, "Arcydzieła do kolorowania" z wyd. PWN to w rzeczywistości 2 książki, jedna z samymi kolorowankami, druga z reprodukcjami obrazów i krótką informacją o autorze.



































Link do pierwszego posta o sztuce Wokół sztuki




Spot the difference. Art. Masterpiece Mysteries
Dover Publications 2010
Wiek: 5+



Kunst mit Torte
The Tjong-Khing
Moritz 2017
Wiek: 7+



Sztuka kolorowania. Arcydzieła malarstwa 
Arkady 2016
Wiek:  10+


Arcydzieła do kolorowania
PWN 2015
Wiek: 8+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz