czwartek, 26 kwietnia 2018

Wokół sztuki. "(Prawdziwa!) Historia sztuki" i inne

Dziś kilka książek o sztuce, głównie tej klasycznej. Mogą pomóc zainteresować dziecko sztuką, a także oswoić z poszczególnymi dziełami, artystami i prądami w sztuce. Dość "niemuzealne" podejście do sztuki poszczególnych autorów książek sprawia, że nawet na te bardzo znane obrazy można spojrzeć całkiem na nowo.

Podziwianie sztuki zazwyczaj kojarzy się z muzeum lub galerią, gdzie trzeba zachowywać się cicho i sztywno. Utrzymana w żartobliwym tonie "(Prawdziwa!) Historia sztuki" przypomina, że sztuka może być też zabawą i że najważniejsze w niej jest wywoływanie emocji. Bardzo prosty pomysł książeczki opiera się na „dopisaniu” historii bohaterom znanych obrazów, co daje często dość komiczny efekt.
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 







Inną książką, która również przybliża znane dzieła sztuki, ale te bardziej współczesne, jest „Muzeum. Piżamorama”. Jest to kolejna część znanej serii z Wytwórni, gdzie poprzez przesuwanie folii można wprawić obrazy w ruch. Daje to bardzo ciekawy efekt przy oglądaniu obrazów impresjonistów czy artystów z kręgu op art. 
 

 
 
 
poniżej
ruchome rzeźby Alexandra Caldera i rzeźby-maszyny Jeana Tinguely

 
 
 
 

kilka obrazów pop art'u (sztuki optycznej) 







Nowy kontekst dla znanych dzieł sztuki można znaleźć również w książce „Linnea w ogrodzie Moneta” Christiny Bjork. Impresjonizm, jako dość prosty w odbiorze, przyjemny i kolorowy, ma wielu fanów wśród dzieci, i tym samym obrazy Clauda Moneta również.
Linnea kocha przyrodę i obrazy Moneta. Postanawia wybrać się ze swoim sąsiadem, panem Blomkvistem do miejsca, gdzie Monet żył i tworzył, czyli najpierw do Paryża, a potem do miasteczka Giverny. Wraz z Linneą możemy zwiedzać ogród malarza (oczywiście pełen nenufarów), jak też prześledzić jego rodzinne losy. Opowieści Linnei sprawiają, że patrzymy na Moneta i jego twórczość z trochę innej strony.
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Młodzi miłośnicy sztuki, którzy sami lubią rysować, mogą zajrzeć do książki do rysowania „Zróbmy sobie arcydziełko” M. Deuchars. Można przez chwilę poczuć się jak Piet Mondrian rysując czerwone i żółte kwadraty, a także malować kubistyczne wzory jak Picasso, czy też dowiedzieć się jak zrobić wstęgę Mobiusa.


 







 
 
 
 
Książki powyżej to krótkie migawki, które mogą jednak zainteresować sztuką dawnych i nowych mistrzów i pokazać, jak bardzo świat sztuki jest różnorodny. Aby dowiedzieć się więcej o sztuce jako takiej i usystematyzować wiedzę, trzeba zajrzeć do jednego z wielu dostępnych na rynku zarysów i przeglądów historii sztuki. U nas na półce stoi „Historia malarstwa” siostry Wendy Beckett. Książka zawiera opis głównych nurtów, które pojawiły się w malarstwie zachodnioeuropejskim, znajdziemy tu wiele obrazów wraz z krótkim opisem, zrozumiałym także laika. Na kanale YouTube wciąż można znaleźć telewizyjne programy o sztuce autorstwa siostry Wendy, wyprodukowane przez BBC.















A tu link do kolejnego zestawienia na blogu książek o sztuce (klik)



(Prawdziwa!) Historia sztuki
S. Cossard, A. Lemoine
Muchomor 2014
Wiek: 5+
 

Muzeum. Piżamorama
M.Leblond, F.Bertrand
Wytwórnia 2018
Wiek: 3+

 
Linnea w ogrodzie Moneta
Ch.Bjork, L.Anderson
Zakamarki 2009
Wiek: 6+
 

Zróbmy sobie arcydziełko
M.Deuchars
Dwie Siostry 2013
Wiek: 5+

 
Historia malarstwa. Wędrówki po historii sztuki Zachodu
Wendy Beckett
Arkady 1996

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz