poniedziałek, 6 czerwca 2016

Bogna Pniewska, "O wiadukcie kolejowym.." i inne

Bogna Pniewska szczególnie delikatnie i z uczuciem maluje przyrodę – drzewa, kwiaty, chmury - niby narysowane, ale kto wie, może zaraz ożyją. Jak np. w książce "O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne bajki" Tiny Oziewicz. Oziewicz także lubi "ożywiać" rzeczy zwykłe i codzienne; przyrodę (piasek, liście, muchomory), a także przedmioty (most, wąż od prysznica). O ich przygodach opowiada właśnie książka "O wiadukcie.." Jeśli chodzi o ilustracje, najbardziej spektakularnie przedstawia się zwłaszcza pierwsze opowiadanie - o tytułowym wiadukcie. Pewien wiadukt miał dość stania nad jezdnią i sznurem pędzących po niej samochodów i postanowił poszukać rzeki, gdzie mógłby stać jako wiadukt. Swoją drogą wiele osób myli mosty z wiaduktami, ale tytuł opowiadania wskazuje jakie jest poprawne użycie tych dwóch słów (wiadukt nad drogą, most nad rzeką..)




 










Opowiadanie o wiadukcie zainspirowało także inną polską ilustratorkę, Martę Ignerską; o jej interpretacji opowiadania " O wiadukcie .." było już na blogu o tu.

 


 
Pniewska zilustrowała też książeczkę (trochę terapeutyczną) o małej pandzie "Panda Bonia". Tytułowa bohaterka mieszka sobie w lesie wraz z bratem i rodzicami. Bardzo często uczy się nowych rzeczy, ale niestety nie chce nauczyć się chodzenia po drzewach; kiedyś próbowała, ale mocno się potłukła i od tamtej pory nie chce już próbować ponownie. Spotkanie z małą Szczekuszką powoduje jednak, że mała panda zaczyna zmieniać zdanie..

















 

Na koniec magiczna i wzruszająca opowieść Zofii Staneckiej "Świat według dziadka", również zilustrowana przez Pniewską. Opowiada o chłopczyku Rysiu, którego mama często zabiera w odwiedziny do dziadka. Chłopiec nie lubi tych odwiedzin, nudzi mu się tam, aż do dnia, gdy mama zostawia go z dziadkiem samego. Ryś odkrywa, że dziadek jest inny niż mu się z początku wydawało, poprzez rozmowy z nim zaczyna inaczej patrzeć na świat.
Książkę Staneckiej bardzo dobrze się czyta; z jednej strony opowiada o zwyczajnych zdarzeniach jakie się każdemu mogą przytrafić, a główny bohater Ryś wcale nie jest przykładnym, grzecznym chłopcem (np. rysuje na stole wzorki w rozsypanym cukrze), z drugiej jednak strony poprzez wprowadzenie "zaczarowanych" przedmiotów (laska zamieniająca się w drzewo, chodzący fotel) autorka pokazuje, że dziadkowie i wnuczkowie potrafią mieć bardzo podobną wrażliwość, niedostępną dla rodziców.
Jeśli chodzi o opowiadania Staneckiej, "Świat.." to dla mnie nr 1 jej autorstwa. Już dawno żadna książka, z tak małą ilością obrazków, nie wzbudziła u nas takiego zainteresowania.















 
 
 


Tytuł: O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne bajki
Autor: Tina Oziewicz, il. Bogna Pniewska
Wydawnictwo: Dwie Siostry 2007
Wiek: 4+


Tytuł: Panda Bonia
Autor: Urszula Morga, il. Bogna Pniewska
Wydawnictwo: Bis 2015
Wiek: 4+


Tytuł: Świat według dziadka
Autor: Zofia Stanecka, il. Bogna Pniewska
Wydawnictwo: W drodze 2013
Wiek: 4+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz