piątek, 24 czerwca 2016

Agata Dudek, Trylogia Gdańska i inne

Agata Dudek jest młodą ilustratorką, ale ma swój charakterystyczny styl, czasem dosłowny, czasem bardziej abstrakcyjny, ale z pewnością dynamiczny i intrygujący.
Na początek coś dla najmniejszych czytelników – kartonowa seria wydana przez Endo kilka lat temu. W "Czy można dotknąć tęczy?"okazuje się, że Agata Dudek potrafi bardzo dobrze zilustrować niebanalne odpowiedzi (Przemysława Wechterowicza ) na trudne pytania (np. dlaczego dzieci muszą słuchać rodziców? itp.). Równie udane są "Straszne strachy" (np. szafiki, paszczydła, poduszkowce); są trochę straszne (bo czarne), ale jak się przyjrzeć z bliska to niektóre nawet się uśmiechają.
Szkoda, że nakład był nieduży i obie książki od dawna dostępne tylko w bibliotekach.





































 
 
Nieco starsi czytelnicy z ochotą przeczytają "Wrony i węża" Aldousa Huxleya - opowieść o tym jak pani i pan Wrona  postanowili rozprawić się z wężem, który porywał im jajka z gniazda. Pan Wrona to tu trochę mizogin, może dlatego, że książka została napisana dość dawno temu - pierwsze wydanie ukazało się w 1944 r. Z drugiej strony mimo pewnej prowokacji ze strony pani Wrony, jej mąż nie daje się skusić na walkę z wężem. Postanawia szukać innego rozwiązania - bardziej skutecznego, a mniej siłowego.
Ilustracje Dudek nadają opowieści rys bardziej nowoczesny, a uwagę przykuwają zwłaszcza krajobrazy, domy i sprzęty codziennego użytku.


















Na koniec coś dla starszych/całkiem dorosłych i lubiących życiorysy sławnych ludzi – Trylogia Gdańska, czyli nieco zbeletryzowane biografie 3 znanych gdańszczan: Jana Heweliusza, Gabriela Fahrenheita i Artura Schopenhauera. Kosmiczne obrazki robią wrażenie, jak też i nieco podmalowane i połączone w kolaże stare ilustracje – duża zaleta całego tryptyku. Oprócz tego same książki również bardzo dobrze się czyta - np. o tym, że niełatwo zostać naukowcem w rodzinie o tradycjach kupieckich, o rzekomym fatum wiszącym nad rodziną Fahrenheitów, czy o tym, że Artur Schopenhauer miał takie samo usposobienie jak cała jego filozofia - generalnie niezbyt optymistyczne.
Na końcu każdej z części małe resume naukowych przemyśleń i dokonań każdego z tych wybitnych myślicieli. 

















































PS.  Gdyby kogoś szczególnie zaciekawiła osoba Jana Heweliusza (i astronomia), można poczytać jak związek z nim wyglądał z perspektywy 36 lat od niego młodszej, drugiej żony - Elżbiety (nota bene osoby również astronomią zainteresowanej). "Którędy do gwiazd?" to książka o łamaniu stereotypów kulturowych i płciowych (kobieta naukowiec w XVII wieku?), napisana również przez Annę Czerwińską-Rydel tak jak cała Trylogia, zilustrowana tym razem przez Martę Ignerską.












.



Tytuł: Straszne strachy
Autor: Olga Gromek, il. Agata Dudek
Wydawnictwo: Endo 2010
Wiek: 2+


Tytuł: Czy można dotknąć tęczy?
Autor: Przemysław Wechterowicz, il. Agata Dudek
Wydawnictwo: Endo 2009
Wiek: 2+

Tytuł: Wrony i wąż
Autor: Aldous Huxley, il. Agata Dudek
Wydawnictwo: Dwie Siostry 2010
Wiek: 3+


Tytuł: Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem
Autor: Anna Czerwińska-Rydel, il. Agata Dudek
Wydawnictwo: Muchomor 2011
Wiek: 9+



Tytuł:Którędy do gwiazd?
Autor: Anna Czerwińska-Rydel, il. Marta Ignerska
Wydawnictwo: Muchomor 2014
Wiek: 9+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz