poniedziałek, 27 czerwca 2016

Księżniczka jest niegrzeczna!

Wszystkie dzieci od małego słyszą jak mantrę "Bądź grzeczna(y)", po czym mija kilkadziesiąt lat i na witrynach księgarń można spotkać takie tytuły jak: "Grzeczne dziewczynki nie awansują", "nie chodzą na biegun" itp. Widać, nie tylko o bycie grzecznym w życiu chodzi, choć z pewnością rodzice lubią mieć (wychowawczy) święty spokój. Współcześnie słychać głosy, żeby najlepiej w ogóle słowa "grzeczny" w odniesieniu do dzieci nie używać (hmm, a jakie mogą być zamienniki..?) Z pewnością w całej tej dyskusji o grzeczności nie chodzi o to, że teraz dzieci mają rządzić w domu (prawdopodobnie nie o to jednak dzieciom chodzi), ale o apel, żeby dać prawo dzieciom do bycia niegrzecznymi i do wyrażania złych emocji (oczywiście w ramach poszanowania wzajemnych granic).
Po tym wstępie dziś kilka książek, gdzie dzieci są (cudownie) niegrzeczne, bo są dziećmi i są sobą.
Tytułowa Mała Księżniczka autorstwa Tony'ego Rossa zachowuje się autentycznie (w tym wypadku głównie więc niegrzecznie), ale zarazem pokazuje, że jak dziecku dać trochę czasu, to samo i tak w końcu dojdzie do tego, że jednak rodzic miał rację. Tak jak to zwykle zbuntowane 2-latki mają w zwyczaju, Mała Księżniczka zatem nie chce iść spać, nie chce oddać smoczka, nie chce myć rąk itp.
W każdej z cieniutkich książeczek z serii, jest jeden obrazek przedstawiający siłę złości i gniewu Małej Księżniczki, gdy nie dostaje tego co chce (zbliżenie na jamę ustną z pełnym uzębieniem). Gdyby Mała Księżniczka była ciągle grzeczna, życie z nią pewnie by i było spokojniejsze, ale za to nikt by się nie dowiedział jak ona potrafi być zaradna i kreatywna!;)



























Niegrzeczna (choć tylko przy stole) jest także Nina z książki "Uczta u królowej". Nina nie lubi przestrzegać dobrych manier przy stole i woli jeść po swojemu (czyli rękami). Pewnego dnia zostaje zaproszona na ucztę u królowej. Czy Nina nagle zmieni swoje postępowanie przy stole, czy też zrewolucjonizuje podejście do ucztowania na dworze królewskim?




















 
Bardzo autentyczny w swych uczuciach i działaniach jest też Boluś z serii autorstwa Barbro Lindgren. Ten sympatyczny prosiaczek z jednej strony chce słuchać mamy, ale z drugiej ma też potrzeby, które zaspokaja na swój sposób. Tak więc zły na mamę Boluś wyprowadza się z domu, zabiera smoczek młodszemu braciszkowi, zabiera go nad staw mimo zakazu itd. Zaniepokojonych, że Boluś taki niegrzeczny mogę uspokoić, że podobnie jak Mała Księżniczka, prosiaczek odkrywa w końcu, że mama miała rację;)



















Tytuł: Gdzie jest mój smoczek?
Autor: Tony Ross
Wydawnictwo: Olesiejuk 2006
Wiek: 2+


Tytuł: Uczta u Królowej
Autor: Rutu Modan
Wydawnictwo: Kultura Gniewu 2014
Wiek: 4+


Tytuł: Ależ, Bolusiu!
Autor: Barbro Lindgren, Olof Landstrom
Wydawnictwo: Zakamarki 2014
Wiek: 2+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz