piątek, 17 czerwca 2016

czego nie widać ("Brud", "Dźwięk")

Jak tak się zastanowić, to całkiem sporo istniejących rzeczy nie widać gołym okiem, i nie chodzi tu o duchy, ale np. o fale radiowe, drobnoustroje itp. Dziś o dwóch takich niewidocznych rzeczach - o brudzie i o dźwięku.
O tym czym jest brud można dowiedzieć się z książki Olgi Woźniak "Brud", brawurowo zilustrowanej przez Patryka Mogilnickiego. Ilustracje dobrze by pasowały do książki o kosmosie, a tu okazuje się, że chodzi o prozaiczny i z pozoru niezbyt interesujący brud. Obrazki Mogilnickiego są dość abstrakcyjne, ale informacje w tekście dla odmiany bardzo praktyczne, np. skąd się bierze kurz, jak się pozbyć roztoczy z pluszaków, dlaczego nie warto się zbyt często myć, ale warto dbać o czyste ręce itp.





 










 





 
Druga książka to "Dźwięk" Ireny Cieślinskiej z ilustracjami Patricij Bliuj-Stodulskiej. Tu ilustracje sa już bardziej dosłowne. Sama książka podzielona jest na części z rozmaitymi "dźwiękowymi" ciekawostkami: skąd się bierze dźwięk, dlaczego w kosmosie jest cisza, jakie zwierze jest najgłośniejsze na świecie (nie jest to lew ani wieloryb), ile decybeli ma szmer liści a ile wybuch wulkanu, czy biedronki maja uszy itp.



 







 





Tytuł: Brud
Autor: Olga Woźniak, il. Partyk Mogilnicki
Wydawnictwo: Hokus-Pokus 2012
Wiek: 5+

 

Tytuł: Dźwięk
Autor: Irena Cieślińska, il. Patricija Bliuj-Stodulska
Wydawnictwo: Hokus-Pokus 2015
Wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz