czwartek, 25 sierpnia 2022

Trylogia z kapeluszem. J.Klassen "Gdzie jest moja czapeczka?", "O, kapelusz!"

Między słowami

Nie jest łatwo uważnie słuchać. Czasem wiele rzeczy zakładamy z góry; sens wypowiedzi, intencje rozmówcy, interpretacje zdarzeń. Trochę to w komunikacji pomaga, ale też czasem przeszkadza  – nie słuchamy siebie nawzajem zbyt uważnie, przez co trudniej się porozumieć.

Do uważnego słuchania zachęca trochę przewrotna książka J.Klassena „Gdzie jest moja czapeczka?” Miś szuka swojej czapeczki, w pewnym momencie nawet ją widzi (a nawet tego, kto ją zabrał!), uważne słuchanie i patrzenie utrudniają mu jednak jego własne emocje; choć w czasie poszukiwań spotyka wiele zwierząt, jego myśli cały czas są skupione na czapeczce.

To krótkie opowiadanie ma też trochę charakter detektywistyczny; winowajca, gdzieś między słowami, przyznaje się do zarzucanych mu czynów. „Gdzie jest moja czapeczka?” zachęca jednak przede wszystkim do uważnego słuchania i koncentracji na chwili obecnej.


















Klassen napisał w sumie 3 książki, gdzie przewija się motyw kapelusza. Autor wykorzystał go, by przyjrzeć się z bliska ludzkiemu zachowaniu. W części „Gdzie jest moja czapeczka?” zachęca do uważnego słuchania, w kolejnej zaś części, która również ukazała się w Polsce - „O!Kapelusz!” - autor używa kapelusza jako swoistego weryfikatora, która ma ukazać wewnętrzne motywacje i pragnienia bohaterów. Z drugiej części trylogii („This is not my hat”), której dotąd w Polsce nie było (a którą można obejrzeć na yt), czytelnik dowiaduje się, że każdy, nawet najbardziej sprytny plan, może zostać odkryty.























Cała kapeluszowa trylogia opiera się na kradzieży tytułowego kapelusza/czapeczki (choćby tylko w marzeniach). Klassen użył tej dość stresującej sytuacji, by w sposób bardzo prosty ukazać/zdemaskować rozmaite oblicza natury ludzkiej.

Nie da się nie zachwycać Klassenem, którego książki zaciekawią zarówno maluchy, jak i dadzą do myślenia dorosłym. Jeśli ktoś jest już znużony misiowymi tematami w literaturze dziecięcej, warto zajrzeć do Klassena. Jego książki to dowód na to, że mimo pozornego dobrostanu w literaturze, masa książkowych/życiowych tematów wciąż jest omijana/nie odkryta przez dziecięcych pisarzy. Krzepiące jest też to, że Klassen wierzy w inteligencję czytelnika; nie wszystko trzeba opisywać dosłownie – o ileż większa jest wtedy radość z czytania!;)

W części „O! Kapelusz!” warto jeszcze zwrócić uwagę na zmieniające się pory dnia. To, co przydarza się w dzień, w nocy nabiera innego charakteru. Noc ujawnia prawdziwe pragnienia, nawet te najbardziej ukryte.  

Z całej trylogii „O!Kapelusz!” ma najbardziej optymistyczną puentę – to te żółwie w kapeluszach spokojnie płynące ku gwiazdom. Pozostałe części kończą się przemocą, żaden z bohaterów nie weryfikuje swojej postawy i nie przechodzi przemiany, która przecież – nawet w przypadku kradzieży kapelusza – zawsze jest możliwa.

„O!Kapelusz” to książka, obok której można przejść obojętnie, a można też jej się przyjrzeć z bliska i pomyśleć o wielu ciekawych sprawach.



Klassen należy do najciekawszych twórców współczesnej literatury dziecięcej. W zeszłym roku ukazała się niezwykła "The Rock from the Sky". Chciałoby się, by i w Polsce ktoś wydał tą książkę.







Inna książka z ilustracjami Klassena i wydana w Polsce to "Sam i Dave kopią dół" a także "Laszlo boi się ciemności"



Gdzie jest moja czapeczka?

J.Klassen

Dwie Siostry 2016

wiek: 2+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz