czwartek, 13 stycznia 2022

Rozstanie rodziców - emocje dzieci. G.Dahle "Wojna"

 

Inga, choć jest jeszcze dzieckiem, bierze udział w wojnie. Nie takiej z czołgami i armatami, lecz takiej gdzie ranią słowa, krzyki, trzask drzwiami. Wojna Ingi to wojna w domu, między mamą i tatą.

„Wojna” G.Dahle to książka nie dla każdego. Pewnie najlepiej zrozumieją ją ci, którzy przechodzą/przeszli przez rozwód/rozstanie rodziców – tacy jak Inga. Ilustracje K.Nyhus są momentami straszne, ale takie powinny być – bo dramaty dzieci, ofiar rozstań dorosłych, takie właśnie (czasem) są. Mimo, że to nie Inga się kłóci i rozstaje, wszystko bierze do siebie; czuje się rozdarta między poczuciem solidarności z każdym z rodziców, sądzi, że rozwód to jej wina(!), czuje się jak żołnierz, który nie ma prawa do swoich uczuć, bo przecież jest wojna..

„Wojna” to ważna i potrzebna książka, których jest wciąż za mało, jak na skalę rodzinnych dramatów. Takie książki nie mogą być zilustrowane zbyt ładnie/pastelowo/misiowo – czytelnik takiej książki raczej nie czułby się traktowany zbyt poważnie.

Oprócz ilustracji, mocne wrażenie jak zawsze robi tekst Dahle – emocjonalny monolog wewnętrzny Ingi + opisy tego co się dzieje wokół pokazujące, że nie każdy przeżywa rozwód tak jak Inga. Niektórzy są jak jej dwaj młodsi bracia – szybko odreagowują, zapominają, biorą życie jak jest. Wojna się wydarzyła i poszła dalej.

Pewnego dnia Inga też wreszcie poczuje, że już jest po wszystkim..
























Wojna

G.Dahle, K.Nyhus

EneDueRabe 2015



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz