poniedziałek, 8 lutego 2021

Dobre książki o zwierzętach („Któredy do Yellowstone?”, „Co budują zwierzęta?”, „Wszystko o niedźwiedziach”, „Dzika książka o dzikach”)

 M jak Mizielińscy - Dzika podróż po parkach narodowych

Nawet w pandemii można podróżować - palcem po mapie. Taką podróż, w dodatku wesołą i ze sporą dawką wiedzy oferuje książka A. i D. Mizielińskich „Którędy do Yellowstone?” Nie sądzę, żebym kiedyś do Yellowstone trafiła bo to z Polski daleko, ale ponieważ Mizielińskim właściwie nie zdarza się tworzenie nudnych książek, postanowiliśmy do „Yellowstone” zajrzeć. I nie pomyliliśmy się.

Autorzy znów stworzyli książkę, którą czyta się dobrze, informacje wchodzą do głowy nie wiadomo kiedy, a parki narodowe świata są tylko punktem wyjścia do pokazania, jak bardzo rozmaita jest przyroda na świecie. Wraz z 3 swojskich przewodników (żubr, wiewiórka i gołąb) mamy okazję pobyć kilka dni nie tylko w Yellowstone, ale też w Manu w Peru czy w Jiuzhaigou w Chinach. Dobrym zabiegiem literackim są krótkie scenki komiksowe, a także zaprezentowanie tylko urywków z bogactwa fauny i flory jaka jest na świecie, i skupienie się na kilku ważnych zjawiskach przyrodniczych (dlaczego wilki są ważne dla zachowania ekosystemu, skąd się wzięły żubry w Białowieży, skąd zwierzęta czerpią wodę ma pustyni Namib, czy też jak naukowo określić wiek złowionego rekina itp.) Poziom wiekowy małego odbiorcy można określić tak jak w przypadku „Pod ziemią pod wodą” na ok. 8 +; niektóre informacje można przeczytać też młodszym dzieciom, ale u nas w domu bardziej na serio książką zainteresował się dopiero 10-latek.














D jak Dziubak - Altannik lśniący i inni

E.Dziubak ilustruje tak, że nawet zwykły kamień wygląda interesująco i przyjaźnie😉 , nie wspominając o zwierzętach. Im też jest poświęcona książka „Co budują zwierzęta?” O budowlach zwierząt można poczytać tu i tam, ale ta książka to swoiste kompendium rozmaitych konstrukcji autorstwa ptaków, mrówek, pająków czy też trochę większych zwierząt, jak krety czy bobry Przy każdej budowli dużo też się dowiadujemy o poszczególnym gatunku. Naszą uwagę szczególnie zwróciły mrówki grzybiarki (to te co malowniczo noszą kawałki liści kilka razy większe od nich samych) oraz podróżujące mrówki legionistki potrafiące zbudować żywy most lub tratwę do przemieszczania się po wodzie. Niezwykły jest też rozdział poświęcony ptasim projektantom wnętrz; okazuje się , że altannik lśniący, aby zwabić samiczkę do swojego gniazda znosi tam masy niebieskich przedmiotów – piórek, muszelek, jagód itp., wszystko po to, żeby poprzez niebieskie otoczenie altannik wydawał się jeszcze bardziej niebieski niż jest w rzeczywistości.

Informacje w książce są dość skondensowane, najlepiej czytać ją fragmentami dzieciom już od lat 6.














D jak wyd. Dragon - Proszę państwa, oto miś

Wyd. Dragon wydało w ostatnich latach serię „Wszystko o…”, nas najbardziej zainteresowała cześć o niedźwiedziach. Choć nie są one tak dobrze znane jak koty czy psy, książka F.Moutou w przystępny sposób przybliża ich zwyczaje i cechy szczególne. Nie bez znaczenia są też ilustracje – wesołe i czasem intrygujące. „Komentatorem” zaś wszystkich opowieści o niedźwiedziach jest mały świstak, który wtrąca kilka słów o sobie (niedźwiedzie zasypiają zimą na 3 - 7 mscy, świstaki na 6 mscy). Z książki dowiemy się także, że niedźwiedź potrafi wyczuć fokę z odległości 30 km, może przemierzyć tysiące kilometrów, jest raczej roślinożerny, choć pandy jedzą głównie bambusy, a niedźwiedzie polarne foki i ryby, itd. 

W całym zestawieniu ta książka cieszyła się u nas w domu największym zainteresowaniem, być może z powodu dość komiksowej formy i raczej lekkiej narracji.
















R jak Richter-Magnuszewska - Dzik jest dziki?

Ostatnimi czasy zdarza się, że nawet ludzie mieszkający w miastach mogą natknąć się na dziki, warto więc co nieco o tych zwierzętach wiedzieć. Świetną okazją do tego jest lektura książki J.Richter-Magnuszewskiej „Dzika książka o dzikach i ich kuzynach”. Dowiemy się z niej jakie role społeczne pełnią dziki w stadzie (przodownica, lochy, samura, wycinki itd.), jakie mają zwyczaje, jaką rolę pełnią w ekosystemie, co dokładnie dzik komunikuje swoim zachowaniem. Dzięki książce poznamy też dziczych kuzynów (dzikan zaroślowy, świnia brodata, pekari, astrajska i innych), a wszystko zilustrowane w charakterystycznym, kolorowym stylu autorki (ach, te kolorowe marginesy!) Nie brak też zagadek i zadań na spostrzegawczość dla młodszych czytelników. 

Na koniec autorka bardzo ciepło opowiada o swoich prywatnych spotkaniach z dzikami w Beskidzie Niskim gdzie mieszka😉

PS. Gdyby ktoś miał możliwość, warto wybrać się na Kaukaz, gdzie w małych wioskach owłosione świnki biegają całkiem swobodnie. Z punktu widzenia mieszkańców Polski jest to widok naprawdę niespotykany i zmienia całkowicie spojrzenie na te zwierzęta.













Początkujący fani zwierząt w poszukiwaniu dobrych lektur mogą zajrzeć też tu (klik)


Którędy do Yellowstone

A.i D. Mizielińscy

Dwie Siostry 2020

Wiek: 8+



Co budują zwierzęta?

E.Dziubak

Nasza Księgarnia 2020

Wiek: 6+

 

Wszystko o niedźwiedziach

F.Moutou, C.Xenard

Dragon dla dzieci 2019

Wiek: 5+

 

Dzika książka o dzikach i ich kuzynach

J.Richter-Magnuszewska

Nasza Księgarnia 2020

Wiek: 6+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz