piątek, 19 lutego 2021

Kosmiczne książki 2 ("Ziemia do Księżyca", "Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice Kosmosu", "Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu")

Ziemia do Księżyca

Dwa lata temu minęło 50 lat od pierwszego lądowania na Księżycu. Jak znaczące dla ludzkości było to wydarzenie można przeczytać w książce L.Albanese „Ziemia do Księżyca”.  W książce poczytamy o tym, ile wysiłku (eksperymentów, próbnych lotów) poprzedzało historyczne kroki na Księżycu, a także w co dokładnie musiał ubrać się kosmonauta, kto wchodził w skład załogi Apollo 11, jak przebiegało lądowanie i powrót na Ziemię, czy też kim był J.Gagarin. Książka jest ładnie zilustrowana, informacji w sam raz, polecamy wszystkim miłośnikom Kosmosu i latania już od 7 roku życia.












Jak naprawdę jest w przestrzeni kosmicznej

O tym, jak dokładnie wygląda wystrzelenie rakiety w kosmos, jakie moduły po kolei odpadają, czy też jak wygląda łazik marsjański można też przeczytać w świetnej książce „Tu jesteśmy”. Nieco starsi fani kosmosu koniecznie zas niech obejrzą film A.Cuarona „Grawitacja” z S.Bullock z 2013 r.. Twórcy filmu rewelacyjnie pokazali jak wielka cisza panuje w kosmosie, jak wygląda wnętrze stacji kosmicznej czy też lądowanie na ziemi z perspektywy kosmonauty.



Jak złapać neutrino

Lubiący poważniejsze lektury mogą zajrzeć do wydanej już kilka lat temu książki „Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu”. W sposób interesujący już dla 9-latka zostały tu opisane poszczególne planety Układu Słonecznego (np. na Merkurym nie da się wypić coli bo z powodu temperatury płyn wyparuje w kilka sekund), przeczytamy też o teorii względności Einsteina, jakie były okoliczności Wielkiego Wybuchu albo czy da spotkać kosmitów. Rozdziały książkę można czytać nie po kolei, w zależności od zainteresowań, ja sama przeczytałam rozdział o czarnych dziurach i czarnej materii i wreszcie wiem czym jest neutrino i czy da się je złapać…













Przygody w Kosmosie

Ciekawą propozycją książkową dla fanów kosmosu jest seria przygod Jerzego i jego przyjaciół autorstwa nie byle kogo bo Lucy i Stephena Hawkingów. Każdy rozdział w książce zawiera opowieść o przygodach dzieci, trochę zdjęć z kosmosu i naukowych faktów. Mój 10-latek przeczytał w tempie ekspresowym 3 pokaźne tomy (czyta się je szybko z racji dużej czcionki i sporej ilości dialogów) i stwierdził, że najlepsza część to „Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu” poświęcona lądowaniom w kosmosie, galaktykom i gwiazdom. Warto jednak zajrzeć też do pozostałych części, np. „Jerzy i Wielki Wybuch”, gdzie dzieci dowiedza się min. co to jest wielki Zderzacz Hadronów, kwanty czy tunele czasoprzestrzenne.

Seria o Jerzym została wydana przez Naszą Księgarnię, aktualnie seria jest wydawana przez Zysk i spółkę, gdzie jest trochę inna okładka, a Jerzy został zamieniony na oryginalnego George'a.














Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11

L.Albanese, L.Comune

Muchomor 2020

Wiek: 7+

 


Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu

U.Janssen, K.Werner

Dwie Siostry 2009

Wiek: 9+

 

 

Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu

L.i S.Hawking

Nasza Księgarnia 2009

Wiek: 9+






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz