niedziela, 21 lutego 2021

Podróże od kuchni. „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” A.i D.Mizielińscy, N.Baranowska

Podczas zwiedzania obcych krajów, oprócz doznań wizualnych pewnie najważniejsze są te zapachowe i kulinarne. W dobie pandemii podróżowanie jest trochę utrudnione, wciąż jednak można sobie egzotyczną potrawę samemu ugotować i poczuć zapach dalekiej Persji lub Indii we własnej kuchni;)

Do takiej kulinarnej podróży zapraszają nas też A.i D. Mizielińscy. Podróżowaliśmy już z nimi po mapie (w książce „Mapy”), przez parki narodowe świata („Którędy do Yellowstone?”), teraz zaś Mizlielińscy opisują kuchie świata - możemy poznać tradycje kulinarne Indonezji, Turcji, Peru, Wietnamu, Nigerii, USA, Hiszpanii, Francji i innych. Każdy opisywany kraj to króciutki zarys historyczno-kulturalny, trochę informacji o okazach (jadalnej) przyrody, ale centralne miejsce zajmują przepisy. Widać, że autorzy starali się, żeby z jednej strony były to potrawy rzeczywiście tradycyjne i charakterystyczne dla danego regionu, a z drugiej, żeby podeszły pod gusta dzieci (dużo dań z mięsem, kurczakiem, lub na słodko – z kajmakiem, herbatnikami itd.) i oczywiście żeby nie były zbyt trudne w realizacji. 

Największa frajda z książki to oczywiście gotowanie;) Autorzy zapewniają, że wszystkie przepisy sami wypróbowali, a ponieważ książka jest generalnie dedykowana dzieciom, są to przepisy ułatwione, z zazwyczaj powszechnie dostępnych składników. I tak, smakowała nam radźma ćawal, czyli fasola z ryżem (Indie), interesujący był też kuku sabzi czyli omlet ze świeżymi ziołami (Iran), robiłam też wołowinę po argentyńsku czyli carbonadę criollę, a także kurczaka po persku czyli tahczin. Książkę polecam wszystkim interesującym się kuchnią i tradycjami kulinarnymi świata (dowiemy się z niej np. co to jest masło ghi, shea, skąd przyjechał do Europy amarantus, czy też jak powstaje cukier trzcinowy), z pewnością jest to pozycja która przybliża smaki świata w sposób przystępny i zrozumiały. A ponieważ w książce przeczytamy też o tym co to jest asafetyda, rambutan, lucuma, guarana, sorgo, jakie są rodzaje chałwy, jak powstaje tempeh, czy też jak owocuje figowiec, książka spodoba się wszystkim ciekawym świata😊 

Jeśli chodzi o młodszych czytelników, książkę poledamy dzieciom w wieku 10+, które lubią lub chcą się nauczyć gotować'. Ponieważ jest to kuchnia tradycyjna, wiele potraw zawiera mięso, a desery zwykle bazują na krowim mleku. Ci dla których to będą pierwsze kroki w gotowaniu mogą zacząć od węgierskiej zupy wiśniowej, francuskich tostów, włoskiej margherity czy polskich pierniczków;), zwłaszcza że niektóre dzieci mogą kręcić nosem na egoztyczne smaki i zapachy. Robiąc przepis  po raz pierwszy warto też na wszelki wypadek zmniejszyć proporcje (przepisy z kurczaka zawierają 1,5 kg mięsa). Przepisów jest dość sporo (każdy kraj to przynajmniej 2 przepisy), więc do ksiażki można wracac wielokrotnie, wypróbowując wciąż nowe potrawy i szukając inspiracji;)


























Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu

A.i D.Mizielińscy, N.Baranowska

Dwie Siostry 2020

Wiek: 9+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz