wtorek, 10 grudnia 2019

Detektywistyczne serie dla dzieci („Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Operacja”, „Feralne Biuro Śledcze” wiek: 6-9 lat, "Sherlock Holmes" 10+)

Dzieci lubią zagadki, także detektywistyczne. Największy sukces z książkowych serii detektywistycznych odniosło „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M.Widmarka. Osobiście sądzę, że seria ma trochę mało przekonującą akcję, dzieci jednak te książki lubią, może dlatego że Widmark omija wszelkie potencjalne „opisy przyrody” (same tylko najbardziej potrzebne dialogi😉), akcja jest wartka i przejrzysta, a przede wszystkim czuć, że młody czytelnik jest traktowany poważnie – jak dorosły. Ostatnio wydana część ilustracje ma już w kolorze, choć ilość stron to niebagatelne 116.



















Wolę natomiast książki z serii „Operacja” J.Horsta. Fabuła wydaje się tu bardziej prawdopodobna, a ilustracje weselsze. Równolegle oprócz głównej serii można też znaleźć części dla młodszych dzieci, bardziej aktywnościowe (pytania na spostrzegawczość do czytelnika), np. w „Operacji Złoto”. A poniżej ostatnio wydana „Operacja Wrak”.

















Nasz rodzimy rynek też może poszczycić się własnym biurem śledczym, a mianowicie Feralnym. Tym razem bohaterami książki są dorośli (agent Czajka, insp. Zamęt, Boksi Roksi), jednak często rozwiązują zagadki, które dzieci mogą szczerze zainteresować (zatruty spinner, kradzież słodyczy). Językowo i humorystycznie najlepsza z wszystkich trzech serii.
















 „Tosia i tajemnica geodety” M.Miecznickiej nie została wydana na razie jako seria, ale kto wie? Byłoby fajnie, bo to bardzo udany kryminał dla samodzielnych czytelników, którzy lekturę przygód słynnego biura detektywistycznego mają już za sobą. W „Tosi..” tak w seriach powyżej na każdej stronie można znaleźć ilustrację (świetna Weronika Tarka) co znacznie przyspiesza proces czytania, akcja idzie wartko, opisów przyrody brak😉















Trochę starszym dzieciom polecamy adaptacje przygód genialnego detektywa Sherlocka Holmes’a wydane przez wyd. Tandem. Każda część to oddzielna książeczka, czcionka duża, sporo czarno-białych ilustracji, nie tak dużo szczegółów jak w oryginale (no bo to jednak adaptacja), ale wszystko to powoduje, że przygody genialnego detektywa czyta się  o wiele szybciej. Mój 11-latek przeczytał już prawie całą serię, wg niego najlepsze jest „Studium w szkarłacie”.



















Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica srebra
M.Widmark, H.Willis
Zakamarki 2019
Wiek: 6+


Operacja Wrak
J.Horst, H.Sandnes
Media Rodzina 2019
Wiek: 6+


Feralne Biuro Śledcze. Złodziej widmo
S.Jonsson, Z.Dzierżawska
Bajka 2019
Wiek: 6+


Tosia i tajemnica geodety
M.Miecznicka, W.Tarka
Dwie Siostry 2019
Wiek: 6+



Lokatorka w woalce

St.Baudet, A.Bellucci

Tandem 2021

Wiek: 10+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz