piątek, 9 grudnia 2016

Najlepsze książki dla dzieci Astrid Lindgren, "Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren"

Astrid Lindgren nie trzeba przedstawiać, jej książki podobają się i 4-latkom i 90-latkom. Mimo mijających dekad Lindgren pozostaje autorką najlepszych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ilustratorką większości książek Lindgren jest zaś Ilon Wikland i to ilustratorką nieodłączną, bo mało kto wyobraża sobie Pippi czy dzieci z Bullerbyn inaczej, niż tak jak ją przedstawiła Wilkland. Kolorowe ilustracje Wikland można spotkać min. w uproszczonych wersjach książek Lindgren i w tym poście będzie właśnie o nich.

Jako że zima, najpierw bardzo zimowa książka "Patrz, Madika, pada śnieg!" Pejzaże zimowe są tu po prostu bajkowe. Śniegu w tej książce w ogóle jest dużo, więc jak komuś mało śniegu za oknem, trzeba do tej książki zajrzeć;) Zima na ilustracjach Wikland jest taka jak być powinna – domy przysypane, cały las na biało, wszędzie można dojechać saniami, na lepienie bałwana i na bitwę na śnieżki śniegu oczywiście wystarcza też.
A sama książka opowiada o tym, jak to mała Lisabet wybrała się do miasteczka na zakupy, po czym trochę niespodziewanie dla niej samej wylądowała sama po środku wielkiego lasu.. Cała historia na szczęście dobrze się kończy. 
























 
 
Dużo zimowo-świątecznych ilustracji Wikland można też znaleźć w innej książce Lindgren – "Boże Narodzenie w Bullerbyn". Jest tu i śpiewanie kolęd i taniec wokół zjawiskowej choinki i lepienie pierniczków. Za oknem oczywiście biało, więc po pierniczkach wszyscy idą na narty;)

























"Lotta. Trzy opowiadania" opowiada o przygodach Lotty, 5-letniej dziewczynki z charakterem. Trochę zadziorna, ale bardzo zaradna i z dobrym sercem, wpada w różne tarapaty; wbrew ostrzeżeniom zjeżdża z góry na ogromnym rowerze, znajduje choinkę na Boże Narodzenie oraz zdobywa czekoladowe jajka na Wielkanoc. Opowiadania o Lottcie zwykle bardzo lubią dzieci w wieku 4-8 lat; Lotta jest bardziej zwyczajna niż Pippi, ale wciąż jest to dziewczynka z fantazją, która wie czego chce. Książki warto też podsunąć początkującym, 8-letnim samodzielnym czytelnikom.































Astrid Lindgren świetnie rozumiała potrzeby dzieci, ich marzenia i pragnienia. Jedną z książek poświęciła trudnościom z chodzeniem spać - "Ja nie chcę iść spać". 5-letni Lasse ma co wieczór mnóstwo pomysłów na zabawę i mama za nic nie może zagonić go do łóżka. Pewnego dnia Lasse odwiedza starszą sąsiadkę, ciocię Lotten, która pożycza mu magiczne okulary. Dzięki tym okularom Lasse może się przyjrzeć co małe zwierzątka robią przed zaśnięciem; mały miś je kaszkę, króliki rozrabiają w łazience, mała wiewiórka huśta się na żyrandolu..Dzięki wizycie u małych zwierzątek Lasse nagle zaczyna akceptować to, że wszystkie dzieci w końcu kładą się spać, choć nie zawsze jest to dla nich łatwe...


 




















Nieco starszym dzieciom, które nie potrzebują już tak bardzo obrazków by się skupić na lekturze polecamy dłuższe opowieści, przede wszystkim "Dzieci z Bullerbyn", "Ronję córkę zbójnika", "Braci Lwie Serce" i "Mio mój Mio". Mój 8-letni syn, który czyta tylko komiksy i szkolne lektury, dla powieści Lindgen zrobił wyjątek i przeczytał je sam z siebie.




Wielbiciele twórczości Lindgren koniecznie niech zajrzą też do biograficznej książki o pisarce „Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren”. W książce opisane jest dzieciństwo Lindgren, wioska gdzie się wychowywała, a także opisy zabaw (np. „Nie dotykać podłogi”) i sytuacji które potem posłużyły za inspirację do pisania książek w dorosłym życiu. Nawet mój 10-letni syn, nie za bardzo lubiący biografie ale lubiący opowieści Lindgren, książkę przeczytał. Lektura może być inspirująca także dla dorosłego – pokazuje jak bardzo zmienił się świat w ciągu tych 100 lat odkąd sama Lindgren była dzieckiem. Potrzeba swobodnej zabawy na powietrzu z rówieśnikami u dzieci jednak nie zmieniła się wcale, choć współczesne dzieci mają na to jakby mniej czasu i możliwości.

Warto też przeczytać jak potoczyły się losy Lindgren jak była już dorosła; okazuje się, że zdarzyła jej się nieślubna ciąża, co w tamtych czasach było sporym skandalem, oddawszy jednak początkowo dziecko do rodziny zastępczej z czasem udało jej się je z powrotem odzyskać. Mimo różnych kolei losu Lindgren na zawsze zapamiętała jak to jest być dzieckiem i co jest dla niego ważne. Co istotne, Lindgren nie od razu wiedziała, że zostanie sławną pisarką;) Jej zawodowe początki były co prawda trochę związane z pisaniem (pracowała jako sekretarka), ale to dopiero dzięki późniejszym, szczęśliwym kolejom losu pisarka rozwinęła skrzydła.





























Tytuł: Boże Narodzenie w Bullerbyn
Autor: Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland
Wydawnictwo: Zakamarki 2007
Wiek: 3+



Tytuł: Patrz, Madika, pada śnieg!
Autor: Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland
Wydawnictwo: Zakamarki 2007
Wiek: 3+



Tytuł: Lotta. Trzy opowiadania
Autor: Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland
Wydawnictwo: Zakamarki 2013
Wiek: 4+



Tytuł: Ja nie chcę iść spać
Autor: Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland
Wydawnictwo: Zakamarki 2009
Wiek: 2+



Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren

Ch. Bjork, E.Eriksson

Zakamarki 2020

Wiek: 8+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz