poniedziałek, 2 stycznia 2023

M.Figura, A. i D.Mizielińscy „Wilki. Historie prawdziwe”

Czy człowiek emituje fale elektromagnetyczne?

Nie ma chyba zwierzęcia bardziej obrosłego legendami i mitami niż wilki. Tymczasem, jak można dowiedzieć się z książki „Którędy do Yellowstone?” całkowity brak wilków mocno zagraża równowadze w ekosystemie; jelenie i inni roślinożercy nie mają naturalnego wroga, zaczynają więc znikać krzewy i łąki, przez co giną kolejne zwierzęta itd.

„Wilki. Historie prawdziwe” to kontynuacja tego wątku, już na naszym polskim gruncie. Czytelnicy dowiedzą się o zwyczajach wilków i co ludzie robią, żeby je chronić. Choć nikt nie chciałby spotkać wilka w lesie, zdaje się, że ich zła sława wynika z faktu, że człowiek zawsze bronił przed wilkami zwierzęta domowe, na które one polowały, zwłaszcza zimą. Poza pewnymi wyjątkami, człowiek jako taki nie jest jednak dla wilków smacznym kąskiem i raczej go unikają.

Jak to u Mizielińskich, z książki dowiemy się też o innych sprawach, pozornie z wilkami niezwiązanych, jak rodzaje fal elektromagnetycznych, jak działa GPS, czy można nagrać żabę na foto pułapkę. Osobiście najbardziej mi się podobały komiksowe opisy losów poszczególnych wilków, które można poznać dzięki obrożom telemetrycznym.

Ciekawa książka, z której każdy coś się dowie. Ja dowiedziałam się np., skąd po części wzięły się wiatrołomy w Beskidach w latach 2006-2008 (pierwotnie rósł tam bór bukowo-jodłowy, a nie las świerkowy, który jest o wiele mniej odporny na susze i górskie wichry).

 


























Wilki. Historie prawdziwe

 A.i D.Mizielińscy

Dwie Siostry 2022

Wiek: 9+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz