czwartek, 18 lutego 2016

Józef Wilkoń i zwierzęta

Józef Wilkoń ilustracje tworzy już od kilkudziesięciu lat, ale jeszcze do niedawna zupełnie nie miałam pojęcia o jego istnieniu. Być może dlatego, że jego styl malarski jest szczególny, może się spodobać, albo nie. Używa akwareli, kolory często ciemne, choć nie brak też jasnych i kolorowych plam. Trzeba mieć nastrój na Wilkonia, ale jak już jest, to może zachwycić;). Krajobrazy są eleganckie, świetne połączenia czerni i złota, a ze szczególnym upodobaniem Wilkoń maluje zwierzęta.
Zilustrował min. pełne wydanie "Księgi Dżungli". Okazuje się, że "Księga" to o wiele więcej niż tylko znana z filmów historia Mowgliego; to także przygody Riki-tiki-tavi czy też opowieść o pewnym Kotiku. Zwierzętom na ilustracjach Wilkonia często towarzyszy noc - tajemnicza i zadziwiająca ilością odcieni.












 




Wilkoń zilustrował też kilka opowiadań Agnieszki Taborskiej, min. "Czarną Górę". Wielka góra na zboczu której żyją zwierzęta, pewnego dnia zaczyna dymić. Zwierzęta uciekają w popłochu, coś jednak powstrzymuje je przed ucieczką zbyt daleko.










"A Łazienki znasz w Warszawie?
Słynne tam mieszkają pawie."
...

"Ponad pięćdziesiąt lat temu byłem z małym synkiem na spacerze w Łazienkach. Nagle stanąłem jak wryty, ujrzawszy w stawie odbicie dwóch pawi. Zachwycony ich urodą dobiegłem do domu na Hożej, zamknąłem się w pracowni, wziąłem baniak wody, pędzle, tusze, akwarele i zacząłem szaleć z tą materią." Tak o kontekście powstania serii pawich obrazków opowiada sam Wilkoń na końcu książki "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw". Pawie są rzeczywiście zjawiskowe, mienią się kolorami, choć mnie najbardziej jednak ujęły ryby (bardzo eleganckie!;) Minęło wiele lat i do pawich portretów powstała zgrabna wierszowana historia autorstwa Agnieszki Wolny-Hamkało.
















Na koniec jeszcze wybór baśni zilustrowany przez Wilkonia, "Baśnie z całego świata". Są tu chyba wszystkie najbardziej klasyczne baśnie, czyli np. "Kopciuszek", "Śpiąca królewna" czy "Jaś i Małgosia", nie brak także mniej znanych opowiadań, jak "Opowieść o kalifie bocianie" czy "Niedźwiedź starej Mookhason". Ilustracji Wilkonia niestety nie aż tak wiele jak w "Księdze Dżungli", ale trochę ich można znaleźć. Do czytania dla dzieci, których relatywny brak obrazków w książce nie zniechęci do lektury.








 



Więcej o twórczości Wilkonia można przeczytać np. w książce A.Napiórskiej „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”. Wilkoń opowiada w niej o swoim życiu, a przede wszystkim o swojej sztuce. Książka zawiera sporo ilustracji, nie tylko malarstwa, ale i rzeźb artysty. Na końcu książki kalendarium wszystkich książkowych dokonań malarza. Przyznam szczerze, że im dłużej przyglądam się malarstwu Wilkonia, tym większe wrażenie robią na mnie jego drewniane rzeźby😉























Tytuł: Księga Dżungli
Autor: Rudyard Kipling, il.Józef Wilkoń
Wydawnictwo: Media Rodzina 2010
Wiek: 10+


Tytuł: Czarna Góra
Autor: Agnieszka Taborska, il.Józef Wilkoń
Wydawnictwo: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl 2008
Wiek: 4+


Tytuł: Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw
Autor: Agnieszka Wolny-Hamkało, il.Józef Wilkoń
Wydawnictwo: Hokus-Pokus 2011
Wiek: 4+


Tytuł: Baśnie z całego świata
Autor: il.Józef Wilkoń
Wydawnictwo: Nowa Era 2006
Wiek: 5+



 Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia

A.Napiórska

Marginesy 2017


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz