sobota, 1 kwietnia 2017

Alicjologia czyli znajdź "Alicję.." dla siebie

Pewnie nie każdy wie, że książka "Alicja w Krainie Czarów" ma tak wielu fanów i fascynatów, że powstały całe blogi poświęcone tylko tej jednej książce, a właściwie to dwóm, bo perypetie Alicji opisuje zarówno słynna "Alicja w Krainie Czarów", jak i powstała po latach część druga "Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła", która jest już jednak mniej znana. "Alicję.." można rozpatrywać dwupoziomowo; z jednej strony jako historię dla dzieci, a z drugiej jako serię zagadek logicznych dla dorosłych (autor "Alicji", Lewis Carroll był wszak matematykiem).
W tym poście będzie o kilku wydaniach książek o Alicji, gdyż przedziwne przygody tej dziewczynki doczekały się wielu wydań z bardzo odmiennymi ilustracjami i tłumaczeniami, co pokazuje w jak rozmaity sposób "Alicja" bywa interpretowana. Zabierając się samemu za lekturę "Alicji.." warto poszukać takiego jej wydania, które najlepiej będzie nam odpowiadać zarówno pod względem ilustracji, jak i jakości tłumaczenia - jedne wersje trzymają się ściśle oryginału, inne od niego odbiegają, jedne wersje czyta się lepiej lub gorzej.


Nie tak dawno na blogu była już prezentowana "Alicja.." z malowniczymi ilustracjami Roberta Ingpena. Te dość klasyczne ilustracje nawiązują do pierwszego ilustratora "Alicji..", Johna Tenniela, żyjącego w tych samych czasach co Carroll. Ilustracje Tenniela można wciąż znaleźć w rożnych wydaniach, np. w jednym z kolejnych wznowień przedwojennego jeszcze tłumaczenia "Alicji.." autorstwa Marii Morawskiej.


 















 

Użyte tu np. częste zdrobnienia powodują, że wyraźnie czuć, że tłumaczenie jest już trochę archaiczne, pod tym względem o wiele lepiej czyta się bardziej współczesne, a zarazem wierne z oryginałem tłumaczenie Roberta Stillera. To tłumaczenie można znaleźć min. w dwóch bardzo odmiennych od siebie ilustracyjnie wydaniach; jedno to przedziwna wersja "Alicji.." autorstwa słowackiego ilustratora Dusana Kallaya, drugie to  "Po drugiej stronie lustra" Franciszki Themerson.


















Themersonowska estetyka po latach wraca teraz do łask i rzeczywiście, konturowość ilustracji, jak to widać na stronach poniżej, jest ich dużym plusem; nie przytłaczają tekstu, są ich dopełnieniem, a zarazem z nim współgrają.
Jak pisze we wstępie do tego wydania Jasia Reichardt, Franciszka Themerson "obmyśliła dobór barw, zgodnie z którym Alicja jest Alicją z rysunków Tenniela, czarno-białą, trójwymiarową. Postać Alicji reprezentuje realny, niezmienny świat, nietknięty paradoksem lustra. Postacie po drugiej stronie lustra artystka uczyniła płaskimi i barwnymi. Czerwona Królowa i jej świta są czerwone, postacie z grupy białej – niebieskie."
Trzeba też jednak przyznać, że jeśli ktoś w trakcie lektury wciąż nie może się zorientować o co chodzi w tej książce, ani ilustracje Kallaya ani Themerson za bardzo mu w tym nie pomogą...











 




Na tle dwóch ostatnich wersji, ilustracje znanej fanom Muminków Tove Jansson wydają się już całkiem realistyczne, ale wciąż świetnie oddają atmosferę snu i dziwności, której dużo jest w "Alicji". Te ilustracje towarzyszą tłumaczeniu Elżbiety Tabakowskiej, moim zdaniem równie zgrabnemu i finezyjnemu jak to Roberta Stillera. 












 

 
Na koniec wersja lekka i popkulturowa, czyli "Alicja.." z ilustracjami Zdenka Basica, trochę w klimacie filmów Tima Burtona. Tekstu tu nie za wiele, za to są okienka;) Książka może być jako wprowadzenie do lektury "właściwej" "Alicji.."

 















 
Tytuł: Alicja w Krainie Czarów
Autor: Lewis Carroll, tł. Maria Morawska (1947r. ), il. John Tenniel
Wydawnictwo: Siedmioróg 2010



Tytuł: Alicja w Krainie Czarów. Po drugiej stronie lustra
Autor: Lewis Carroll, tł. Robert Stiller il. Dusan Kallay
Wydawnictwo: Alfa 1986



Tytuł: Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła
Autor: Lewis Carroll, tł. Rober Stiller, il. Franciszka Themerson
Wydawnictwo: Festina Lente 2015


Tytuł: Alicja w Krainie Czarów
Autor: Lewis Carroll, tł. Elżbieta Tabakowska, il. Tove Jansson
Wydawnictwo: Bona 2012


Tytuł: Alicja w Krainie Czarów
Autor: Lewis Carroll, il. Zdenko Basic
Wydawnictwo: Wilga 2012

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe zestawienie. Mam w domu swój egzemplarz z dzieciństwa w tłumaczeniu Stillera, ale ilustracje zupełnie nie przemawiają do mojego syna. Chyba pod tym pretekstem zakupimy wydanie Bony, ponieważ kuszą nas ilustracje Tove Jansson. Są takie realistyczne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mi się wydaje że dzieci wolą "Alicję.." z bardziej realistycznymi ilustracjami.Aktualnie czytamy tą książkę w skróconej wersji wydanej przez wyd. Siedmioróg (2000r.) z klasycznymi ilustracjami Rene Cloke i dzieci słuchają chętnie:)

    OdpowiedzUsuń