piątek, 19 lipca 2024

Jakość życia. K.Wasilkowska, M.Szymanowicz „Ryś miasta”

 Im milsi byli mieszkańcy, tym czystsze stawało się powietrze

Ryś to 7-letni chłopiec, który bardzo kocha swojego dziadka. Dziadek Rysia nie jest jednak takim sobie zwyczajnym dziadkiem, lecz przekazał swojemu wnuczkowi szczególne supermoce. Dzięki nim Rysio, nawet gdy dziadka już nie będzie obok, zobaczy panią, która codziennie stoi, żeby sprzedać rurki z kremem, sąsiada z parteru, który nie ma co jeść i ..Nie tylko zobaczy, ale też realnie pomoże kupnem jednej rurki, zrobieniem kanapki.

Zarówno Rysiowi, jak i jego dziadkowi przyświeca ważna myśl „(…) od bagatelek naprawia się powietrze w mieście na cały dzień”. Bagatelki to zaś drobne gesty życzliwości mieszkańców miasta wobec siebie. To od nich w dużej mierze zależy jakość życia. Okazuje się więc, że Ryś to tak właściwie super bohater, tylko taki od takich całkiem małych, niespektakularnych gestów. Ale nawet małe gesty, jak uśmiech czy życzliwość, potrafią opromienić komuś dzień, sprawić, że lepiej się oddycha i żyje. I wbrew pozorom, takich życzliwych super bohaterów na co dzień potrzeba najbardziej.

Przy tym wszystkim Katarzyna Wasilkowska bardzo dobrze „Rysia” napisała. Jest nie za długi, taki akurat żeby przedszkolak słuchał z zainteresowaniem.
























Ryś miasta
K.Wasilkowska, M.Szymanowicz
Literatura 2023
wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz