sobota, 23 marca 2024

Religijne książki dla dzieci. "Biblijny detektyw", "Przygody Maksa i misia Momo", "Wywiady biblijne", "Bombowa Biblia"

 Jest na rynku trochę religijnych książek dla dzieci, ale niewiele z nich pozytywnie się wyróżnia pod względem graficznym. Jedną z ciekawszych książek ostatnich lat jest „Biblijny detektyw” P.Martina – przyjemna i interesująca wyszukiwanka dla starszych przedszkolaków. Na każdej stronie dzieci szukają rozmaitych szczegółów (znajdź polującego lwa, 8 żołnierzy, kozę na krzaku itp.), ale przy tym można sobie też trochę powyobrażać, jak tak właściwie wyglądało życie za czasów Noego, jak była zbudowana świątynia Jerozolimska za czasów Salomona, jak mógł wyglądać atak Asyryjczyków, życie w starożytnym Babilonie czy w domu rzymskiego setnika. Dzieci dowiedzą się też, jak wyglądała brama Isztar, co to jest menora czy papirus.

W Polsce ukazały się dwie części – „Biblijny detektyw” i „Detektyw z czasów Pana Jezusa”. Obie książki są niestety bardzo trudno dostępne, ale na szczęście można się zaopatrzyć w wersję angielską.

Za polecenie książek dziękuję Martynie z @boso_w_przygode.















Sporą poczytnością wśród przedszkolaków cieszy się też książka „Przygody Maksa i misia Momo” K.Jeromin. Maks ma przygody typowe dla dzieci w jego wieku (uwielbia zabawy z przyjaciółmi, czasem kłoci się z młodszą siostrą, nie zawsze wie, jak się zachować na ulicy pełnej jeżdżących aut, jego dziadek niespodziewanie idzie do szpitala, itp.) Każdy rozdział w książce kończy się krótką modlitwą. Dzieci widzą, że rozmowa z Bogiem może być bardzo prosta i dotyczyć całkiem codziennych spraw.
















Jakby to było gdybyśmy nagle spotkali na żywo króla Dawida, Daniela, Hioba, Zacheusza, Batszebę albo żonę Lota? O co byśmy ich zapytali? W książce "Wywiady biblijne" J.Siepsiak z powodzeniem wczuł się w rolę starożytnego dziennikarza i nieźle mu to wyszło. Wywiady są miejscami nieco żartobliwe, choć zazwyczaj poważne, bo jednak chodzi przede wszystkim o odpowiedź na to, jaki jest Bóg i czego ode mnie chce?

 „Wywiady” przy tym dobrze pozwalają wczuć się w bohaterów biblijnych, bo przecież byli to ludzie z krwi i kości, choć dokonywali często niezwykłych czynów. Siepsiak nie wybiela ich, pyta również o te rzeczy, z których nie do końca mogą być dumni, przez co czytelnikowi wydają się jeszcze bardziej autentyczni.

Książka Siepsiaka, mocno odbiegająca od tonu typowego niedzielnego kazania, świetnie pomaga wyobrazić sobie biblijne czasy, ich bohaterów, a przez to lepiej zrozumieć (i odczytać) Biblię.














Nieco młodszym, ale samodzielnie czytającym fanom historii i opowieści biblijnych polecamy też zabawną serię "Bombowa Biblia". Została wydana wiele lat temu, ale czasem można ją znaleźć w bibliotekach. 











Biblijny detektyw

P.Martin

Wyd.św.Stanisława 2016

wiek: 4+


Przygody Maksa i misia Momo

K.Jeromin

Olimp Media 2008

wiek: 3+



Wywiady biblijne. Rozmowy bez cenzury

J.Siepsiak, J.Kozłowski

WAM 2018

Wiek: 11+



Bombowa Biblia. Hebrajski harmider

A.Robb

Znak 2003

wiek: 9+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz