czwartek, 28 lipca 2022

Dźwięki. "Wszystko gra", "Dźwięk", "Głośno, cicho, szeptem"

Dźwięk. Nie widać go, ale nikt nie ma wątpliwości, że jest. Z racji tej niewidzialności, dźwięk bywa sporą inspiracją dla artystów wizualnych. Bo dźwięk można z łatwością zagrać, ale żeby narysować?  To trochę podobnie jakby chcieć „zagrać/zaśpiewać obraz”.

Dzisiaj w poście 3 takie próby narysowania/opisania, czym jest dźwięk. Każda trochę inna, choć mają też elementy wspólne.







„Wszystko gra” A.Czerwińska-Rydel i M. Ignerskiej.

Przed każdym koncertem najpierw jest strojenie instrumentów. Po kolei wchodzą na scenę i zaczynają ze sobą rozmawiać. O czym? O muzyce, życiu i oczywiście – o miłości😉 Brawurowa i dynamiczna książka!




















„Dźwięk” I.Cieślińskiej i P.Bliuj-Stodulskiej.

We „Wszystko gra” były głównie emocje, tutaj mamy merytorykę. Czym tak właściwie jest dźwięk, czy w kosmosie coś słychać, jakie zwierzę wydaje najgłośniejsze dźwięki, a jakie natężenie dźwięku jest szkodliwe dla słuchu? Wszystkiego dowiemy się z tej książki, przystępnie i zajmująco napisanej, intrygująco zilustrowanej.
















I jeszcze coś z bliskiej zagranicy - „Głośno, cicho, szeptem” R.Romanyszyn i A.Lesiva. Ta książka jeszcze nie ukazała się w Polsce, a szkoda, bo dużo w niej dynamiki, energii, świeżości i fantazji! Znajdziemy tu trochę informacji, które są również w „Dźwięku”, jednak jest to książka skierowana do młodszego odbiorcy. A na końcu - no właśnie – skoro dla się namalować dźwięk, to czy można też narysować ciszę?



















Wszystko gra

A.Czerwińska-Rydel, M.Ignerska

Wytwórnia 2011

wiek: 5+



Dźwięk

 I.Cieślińska,  P.Bliuj-Stodulska

Hokus Pokus

wiek: 7+


Golosno, tiho, posepki

R.Romanyszyn, A.Lesiv

Staryj Lev 2020

wiek: 2+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz