niedziela, 12 czerwca 2022

O budowlach i budowaniu. „Niesamowite budowle”, „Jak to działa? Budowle”, "Uwaga. budowa!"

Dziś trzy książki o budowlach i budowaniu. 

Najpierw „Niesamowite budowle” M. Gaszyńskiego – krótki (choć wielkoformatowy) przegląd najważniejszych światowych budowli – Biały Dom, Jezus z Rio, kamienice w Amsterdamie, sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie, Muzeum Guggenheima w Bilbao itp. Ilustracje są kolorowe (ale nie pstrokate), informacje podane raczej w formie ciekawostek – trochę danych technicznych, ale też sporo historycznych i kulturowych. 

Mój 11-latek do książki kilkakrotnie wracał, a i ja przeczytałam ja z ciekawością. Może dlatego, że Gaszyński proponując tą swoista podróż po świecie tropem najbardziej niezwykłych budowli stara się jednak nie trzymać encyklopedycznego/podręcznikowego tonu, częstego przy tego typu publikacjach. Przytacza informacje znane i nieznane, np. o ile koszt budowy opery w Sidney przekroczył jej pierwotny budżet, za którym razem człowiekowi pająkowi udało się wejść na wieże Petronas Towers w Malezji, lub gdzie się znajduje najdłuższy mur(ek) świata (chodzi o rabbit-proof fence w Australii.

Dobry jest też format książki; duży, elegancki, dobrze narysowane budowle robią wrażenie na czytelniku. Jest trochę znajomo (wieża w Pizie, Luwr), a trochę też egzotycznie (Burdż Chalifa, Wielki Meczet w Dżennie itp.).

 
















Wszystkim dzieciom, które interesuje sam proces budowania, wylewania fundamentów itd., polecamy książkę N.Kucharskiej „Jak to działa? Budowle”. Dowiemy się, jakie są kolejne etapy powstawania domu, a przy okazji kto to jest architekt, a kto geodeta, co to są ściany nośne, szalunki, zbrojenie czy peszele itp. W książce znajdziemy też przykłady budowli z innych krajów, tych tradycyjnych (jurta, dom torfowy, chata Todów), historycznych (Tadź Mahal, Wieża Eiffle’a) i nowoczesnych (Tajpej, Golden Gate).

 

 
















Jeśli jednak chodzi o wyjaśnienie samego procesu budowania, bardziej niż "Jak to działa?" podoba nam się wydana już ponad 10 lat temu książka "Uwaga, budowa!". Krok po kroku dowiemy się z niej jak powstają nowe domy; od zburzenia starej budowli, przez wykopanie fundamentów, wybranie projektu, aż po remont wnętrza. Ze zdjęć dzieci dowiedzą się jak dokładnie wygląda wełna mineralna, z jakich warstw składa się ściana, co to jest szalunek, z czego robi się beton itd.














Młodszym dzieciom zainteresowanym domami/budowaniem polecamy też post o domach (TU)

 



Niesamowite budowle

M.Gaszyński

Insignis Media 2019

Wiek: 10+

 

 

Jak to działa? Budowle

N.Kucharska

Nasza Księgarnia 2019

Wiek: 6+



Uwaga, budowa!
R. Toyka, F. Regos, H. Ossenkop 
Media Rodzina 2011
Wiek: 2+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz