Nie trzeba jechać na safari by pooglądać zwierzęta (i to całkiem z bliska)
A. Wajrak o zwierzętach pisze dobrze i ciekawie, więc nawet ci co już coś niecoś o polskiej przyrodzie wiedzą, mogą z jego książek dowiedzieć się jeszcze więcej. Jedną z propozycji Wajraka dla dzieci jest „Przewodnik prawdziwych tropicieli” wydany w 4 częściach na każdą porę roku, co jest dobrym pomysłem, bo co innego można zaobserwować wczesną wiosną, a co innego późnym latem czy zimą. Oprócz tego każda część ma rozdziały dotyczące konkretnego obszaru – Tatry, Beszczady, lubelszczyzna, Warmia itp. W każdym z tych regionów Wajrak opisuje co innego i na szczęście nie stara się omówić całej fauny i flory tam występującej, lecz skupia się na 2-3 gatunkach. I tak, w części o Tatrach przeczytamy o pluszczu i jego zwyczajach, w części bieszczadzkiej o rodzajach polskich węży i gadów, w części bałtyckiej o mrówkolwie, w miejskiej - o zwyczajach kun, itd.
To co najcenniejsze w serii to z pewnością fakt, że Wajrak udziela rad prawdziwego tropiciela; widać, że spędził wiele godzin na tropieniu zwierząt i dobrze wie jak zwabić derkacza, przyczaić się na borsuki, bezpiecznie spędzić noc w lesie czy zabezpieczyć się przed kleszczami.
Choć mi
seria bardzo przypadła do gustu, moje dzieci nie podeszły do niej z
entuzjazmem. Starszy syn woli beletrystykę z Tomkiem Wilmowskim w roli głównej,
a młodszego najbardziej przyciągają do książek komiksowe ilustracje. Mimo to sądzę, że seria może spodobać się dzieciom, które kochają zwierzęta (zwłaszcza te mniej udomowione) i potrafią godzinami chodzić po łąkach i lesie.
Przewodnik prawdziwych tropicieli. Lato
A.Wajrak, M.Skakuj
Agora 2012
Wiek: 9+
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz