poniedziałek, 19 października 2020

Domowe duchy i potwory („Domowe duchy”, Mała encyklopedia domowych potworów")

 Coś dziwnie zaszurało w sąsiednim pokoju, zastukało w sufit lub zabulgotało w rurach? O ile dorosły w czasem podejrzewa o takie sprawki włamywacza, o tyle dzieci od razu posądzają duchy, najlepiej takie domowe i niezbyt groźne.

O takich właśnie, dość raczej pogodnych duszkach można przeczytać w książce D.Ugresic „Domowe duchy”. Historyjki o poszczególnych duchach są raczej krótkie, ale wreszcie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za takie tajemnicze zdarzenia jak zaginięcie kapci (Bambosz), nagle stłuczony talerz (Suwak), ruszającą się zasłonę (Podmuch), bałagan w łazience (Mydleńce) lub obgryzione kanapki (Zmiotek).

Dużą zaletą książki są swojskie i domowe ilustracje I.Chmielewskiej; znajdziemy tu wiele zwykłych przedmiotów dnia codziennego, głównie pochodzących z kraju autorki książki czyli b.Jugosławii, a także twarzy zwykłych ludzi. Jak to zwykle z ilustracjami Chmielewskiej bywa, można się im przyjrzeć tak o, pobieżnie, a można tez bardziej wnikliwie. I wtedy okazuje się, że wśród twarzy w książce znajdziemy twarze autorki, tłumaczki i ilustratorki. Jakby tego mało, wielbiciele sztuki znajdą motywy z obrazów Vermeera, v.Eycka, Cranacha, Bocha i innych. Długo można poszukiwać zagadek i tropów zostawionych przez Chmielewską, niełatwo znaleźć wszystkie.

"Domowe duchy" to książka poetycka, pełna domowego ciepła i trochę metafizyczna (duchy wszak są niewidzialne, więc na ilustracjach ich nie ma)...









a tu przykład oryginalnej inspiracji









Wydaje się, że w Chorwacji aż się roi od domowych duchów i potworów, bo również inny chorwacki twórca, S.Marijanovic poświęcił im książkę - „Małą encyklopedię domowych potworów”. Potwory Marijanovica w odróżnieniu od domowych duchów zdają się być odpowiedzialne za wszelkie ludzkie przywary i słabości (chciwość, gadulstwo, bałaganiarstwo, łakomstwo, zaleganie przed tv itp.). Książka nie jest tak poetycka jak ta o domowych duchach, ale za to jest zabawna, świetnie punktuje ludzkie cechy, a na końcu opisu każdego potwora podpowiada, jak sobie z nim poradzić (jak się pojawi Potwór Nudy trzeba wyjść na świeże powietrze, gdy Leniwiec Zaspany – trzeba się przespać, gdy Gierkomaniak – schować myszkę do kieszeni lub zamrażarki itp.) Dzieciom wesoło zilustrowane domowe potwory się spodobały - wreszcie wiadomo kto jest odpowiedzialny za różne życiowe potknięcia i trudności...











Domowe duchy

D.Ugresic, I.Chmielewska

Znak 2010

Wiek: 5+

 


Mała encyklopedia domowych potworów

S.Marijanovic

Nasza Księgarnia 2003

Wiek: 4+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz