sobota, 9 września 2017

Mysie domki

Myszy, tak jak żaby, cieszą się dużą sympatią autorów piszących dla dzieci. Może dlatego, że już mało kto jest właścicielem spiżarni, w której milutkie myszki potrafią zrobić spore szkody. Myszy natomiast kojarzą się z gospodarstwami, a więc i z gospodarnością i z domem, stąd nic dziwnego, że stały się też inspiracją do stworzenia książek o mysich domkach. Pewnie najbardziej znany mysi domek to ten, w którym mieszkają Sam i Julia. Ten domek istnieje naprawdę, wykonała go Karina Schaapman, a następnie wymyśliła przygody głównych bohaterów (myszki robią pranie, naleśniki, idą na zakupy do sklepu, chorują na ospę itp.) Rozmach z jakim domek został zrobiony, dopracowane miniaturowe szczegóły i mnóstwo różnych zakamarków robią wrażenie, stąd w ilustracje w książce można się wpatrywać przez wiele godzin. Co ciekawe, nie brak też detali z epoki lat 50., 60. i 70, co sprawia, że domek wydaje się jeszcze bardziej autentyczny. Wydaje się, że w takim domku można by się bawić godzinami..

















 



 
Również mysia rodzina z książki Michaela Bonda ma swój domek, tym razem jest to autentyczny domek dla lalek, pokaźnych rozmiarów. Tu również detale domku robią wrażenie, choć nie wydają się one tak autentyczne i na wyciągnięcie ręki jak w poprzedniej książce.


 

















Cały przekrój rozmaitych, znów urządzonych dość klasycznie, mysich domków można znaleźć w wydanej w tym roku książce Jill Barklem „W Jeżynowym Grodzie”, gdzie znów głównymi bohaterami są sympatyczne myszki. Barklem opisuje świat wzięty prosto z epoki wiktoriańskiej, gdzie czas płynie powoli na uroczystościach rodzinnych i pracach domowych zgodnie z porami roku. Ten rytm tylko od czasu do czasu zakłócają takie wydarzenia jak odkrycie opuszczonego mysiego pałacu, zgubienie się jednej z bohaterek książki we mgle, wyprawa w góry czy morska wyprawa. Książkę czyta się przyjemnie, choć momentami akcja mogłaby się toczyć nieco szybciej i być bardziej dramatyczna. Dużym atutem są ilustracje obecne na prawie każdej stronie, więc jest to pozycja bardzo dobra do czytania dla młodszych przedszkolaków.
























 
Tytuł: Sam i Julia
Autor: Karina Schaapman
Wydawnictwo: Media Rodzina 2012
Wiek: 2+


Tytuł: Bajka o mysiej rodzinie
Autor: Michael Bond, il. Emily Sutton
Wydawnictwo: Znak 2017
Wiek: 2+



Tytuł: W Jeżynowym Grodzie
Autor: Jill Barklem
Wydawnictwo: Znak 2017
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz