poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Komiksy dla początkujących ("Gucio i Cezar", "Detektyw Miś Zbyś", "Tytus, Romek i Atomek")

Nawet najbardziej oporni i niechętni (mali) czytelnicy nie przejdą obojętnie obok książki z okienkami, a nieco starsi – zazwyczaj przybiegną do komiksu. Dziś będzie właśnie o komiksie - dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z komiksem.
Komiksy są lubiane, bo wiadomo – dużo obrazków, zazwyczaj mało tekstu, jest na czym skupić wzrok. Poza tym szybka akcja, często o zabarwieniu kryminalnym/ detektywistycznym; jest zagadka do rozwiązania, nie można się nudzić.

 

Na początek "Gucio i Cezar" Krystyny Boglar, z charakterystycznymi obrazkami Bohdana Butenko. Jest Butenko – czyli będzie ciekawie i zabawnie. "Gucio i Cezar" to przygody dwóch przyjaciół, hipopotama i psa. W tomie wydanym przed kilku laty przez Dwie Siostry znalazły się części wydawane w latach 1968-75, takie jak: Gucio i Cezar na tropie tabliczki mnożenia, Gucio i Cezar budują rakietę, Gucio i Cezar ratują Felicję. Akcja prosta, dialogi krótkie, na każdej stronie maksymalnie po 4 obrazki, więc i 3-latki sobie poradzą. W poszczególnych częściach Gucio i Cezar uciekają ze statku piratów, potem przed złym wężem, ratują Izabelę przed złymi wilkami, szukają złodzieja portretów Felicji..
Książka dobra również dla początkujących samodzielnych czytelników;)















Można też poczytać komiksy w kolorze. Z serii "Detektyw Miś Zbyś na tropie" ukazały się już trzy tytuły. To również książeczki dla początkujących, na jednej stronie maksymalnie po 3 obrazki. Kolory w komiksie dość jaskrawe, ale nie przeszkadza to w lekturze, a zagadki o kradzieżach, które rozwiązuje detektyw Miś Zbyś ze swoim pomocnikiem Borsukiem Mrukiem – wciągające!
















Na koniec klasyka przez duże K, czyli Tytus, Romek i Atomek. Można zacząć np. od Księgi IX czyli przygód trzech przyjaciół na Dzikim Zachodzie. Są tu kowboje, rewolwery i strzelanie, a humor Henryka Chmielewskiego mimo upływu lat wciąż bawi. Te zaś księgi, gdzie dużo wątków historycznych czy harcerskich lepiej odłożyć na moment, gdy dziecko już samo czyta. 














Warto też sięgnąć do serii o Hildzie, inteligentnego i ciekawego komiksu. Ponieważ jednak jest tu dość sporo obrazków na każdej stronie i dość dużo czytania, lepiej zacząć od wieku 5+. Więcej o Hildzie na blogu było tu.

 
Tytuł: Gucio i Cezar
Autor: Krystyna Boglar, Bohdan Butenko
Wydawnictwo: Dwie Siostry 2011
Wiek: 3+

Tytuł: Detektyw Miś Zbyś na tropie. Złoty Sokół Teksański
Autor: Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu 2014
Wiek: 3+

Tytuł: Tytus, Romek i Atomek
Autor: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawnictwo: Prószyński 2009
Wiek: 4+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz