poniedziałek, 2 listopada 2020

Ważne tematy. D.Geisler, „Co jeśli się zgubię?”, „Ale ja cię nie znam!”, E.Zoller „Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać”

Lubimy książki D.Geisler i E.Zoller wydawane przez Jedność dla dzieci. Na blogu pisałam już o „Przestańcie się kłócić”, dziś kolejne książki, na same życiowe tematy. W każdej z książek Geisler opisuje krótką sytuację, zrozumiałą już dla przedszkolaka, dodaje kolorowe ilustracje, a na końcu dorzuca krótki poradnik jak sobie poradzić z konkretną sytuacją/problemem. Co jednak najcenniejsze, lektura tych książek to dobra okazja by porozmawiać z dziećmi na ważne dla ich bezpieczeństwa tematy.

W części „Co jeśli się zgubię?” mała Lusia idzie z mamą na zakupy i w pewnym momencie orientuje się, że mamy obok nie ma. Co ma robić - szukać jej, stać w miejscu, gdzieś iść? Po chwili Lusia spotyka młodszego kolegę, który jest przerażony, bo zgubił się tak samo jak ona. Dziewczynka wyjaśnia mu punkt po punkcie, co robić gdy ktoś się zgubi:

- lepiej daleko nie chodzić, jeśli mama wciąż nie przychodzi trzeba poprosić kogoś by zadzwonił na policję,

- nie wolno nigdzie chodzić z nikim obcym,

- można pójść do miejsca gdzie jest się dobrze widocznym

i przede wszystkim nie wpadać w panikę.

 











Również książka „Ale ja cię nie znam! Jak odmawiać obcym” porusza ważny z punktu widzenia dziecka i rodzica temat, czyli kontaktów z nieznajomymi. Lusia czeka pod szkołą, aż  ktoś ją odbierze, ale nikt nie przychodzi. W pewnym momencie podchodzi pani, która zna imię Lusi i proponuje, że ją odprowadzi do domu. Lusia zastanawia się, czy zna tą panią bo wie, że to jej sąsiadka, ale z kolei nie wie jak ta pani ma na imię, jak się wabi jej pies itd. więc stwierdza, że nigdzie z nią nie pójdzie. Później sytuacja się  powtarza; kolejno pojawia się stolarz, znajomy mamy, kolejna sąsiadka, ale Lusia uparcie czeka i nigdzie nie idzie, bo wie, że

„Z innymi osobami może pójść tylko wtedy, gdy mama albo tata jej o tym powiedzą”

 









Na koniec jeszcze książka E.Zoller „Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać”. Emilka lubi chodzić do przedszkola, niestety czasem dokucza jej dwójka łobuzów. Tego dnia akurat łobuziaki nie chcą jej przepuścić, domagają się, żeby im oddała swój tornister i jeszcze grożą, że ją zbiją jak naskarży pani. W przedszkolu łobuzy dalej dokuczają Emilce, ale pewne wydarzenie sprawia, że Emilka odnajduje w sobie siłę, żeby im się przeciwstawić.  W końcówce książki znów dziecko dostaje jasne wskazówki co robić, gdy ktoś mu dokucza:

- (…) Tym, którzy zaczepiają mów stanowczo: Przestańcie!

- Krzycz głośno!

- Mów NIE!

- zawsze proś kogoś od razu o pomoc!

- Patrz na innych odważnie jak lew, orzeł czy niedźwiedź!

- Tych, którzy cię zaczepiają traktuj jak powietrze!

- Przyłączaj się do innych, stwórzcie swoją grupę!

- Szybko się wycofuj!

- Kiedy czujesz złość, wyładuj ją, biegając i krzycząc!”

 

 

 









Co jeśli się zgubię?

D.Geisler

Jedność dla dzieci 2020

Wiek: 4+

 

E.Zoller

Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać

Jedność dla dzieci 2020

Wiek: 4+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz