piątek, 18 maja 2018

“There’s a shark in the park!” (+ trochę materiałów do nauki j.angielskiego dla dzieci)


Literatura obcojęzyczna (także dla dzieci) jest coraz lepiej dostępna, a że znajomość j. angielskiego się przydaje, warto dzieciom angielskie słówka tu i tam przemycać. Oprócz książek znanego duetu od Gruffala, warto zajrzeć do serii „Shark in the Park!” Nicka Sharatta. Mały Timothy chodzi po parku z lunetą, i co raz spotyka coś, co wydaje się być płetwą rekina. Rzeczywistość na szczęście nie jest aż tak groźna, bo widziana przez okienko w książce płetwa okazuje się być uchem kota lub włosami taty, jednak rekiny budzą u dzieci żywe emocje, a wówczas i nauka obcego języka przychodzi szybciej.
















Zabawne (i dość absurdalne) jest również opowiadanie o Sophie i o tym, jak to pewnego dnia przyszedł do niej w gości tygrys (i wyjadł wszystko z lodówki). Historia ma mimo wszystko szczęśliwe zakończenie, a dzieci przy okazji mogą nauczyć się nazw potraw (sandwich, cake, biscuits...) 


















Oprócz książek, do nauki można wykorzystać też gry. Polecamy grę memo "Shopping list" (wiek: 4-7lat) do nauki rzeczy na zakupy (mleko, szampon, keczup itd.) Oprócz korzyści językowych gra jest sama w sobie atrakcyjna (każdy gracz ma koszyk na którym kompletuje rzeczy ze swojej listy zakupów). W naszym domu jedna z ulubionych gier w tej kategorii wiekowej.









Aby pomóc dzieciom w nauce angielskiego, warto już przedszkolakom puszczać do słuchania i oglądania krótkie piosenki (i bajki) w tym języku. W wieku przedszkolnym stosunkowo łatwo przychodzi przyswojenie obcego akcentu, w starszym wieku jest o to o wiele trudniej. Nieocenione są też kursy edukacyjne, jak np. ten kilka dekad temu puszczany w tv  - „Muzzy in Gondoland” oraz „Muzzy comes back”. Oba filmy można czasem spotkać na youtube.  









Poniżej krótka piosenka o rozmaitych daniach dla dzieci, łatwo wpadająca w ucho ("Do you like broccoli ice cream?");





Niezastąpione są też jazzowe rymowanki "Jazz Chants". Aktualnie dostępne głównie w wersji książkowej, na youtube można znaleźć niektóre wykonania w wersji dźwiękowej. Słuchałam kasety jako dziecko i po kilku dekadach wciąż w głowie jest;)






Warto zainwestować też w jakis wesoły słownik obrazkowy, np. taki




Shark in the Park!
Nick Sharrat
Random House Childrens
Wiek: 2+



The tiger who came to tea
Judith Kerr
HarperCollins Children's Books 2006
Wiek: 2+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz