środa, 15 kwietnia 2020

A.Czerwińska-Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”


Maria Curie-Skłodowska to postać o której wie każdy uczeń szkoły. Zanim jednak została wielkim badaczem i noblistką, była dzieckiem, które chodziło do szkoły, miało swoje kłopoty i trudności. A.Czerwińska-Rydel, specjalizująca się w pisaniu biografii dla dzieci, napisała też książkę o M.Curie-Skłodowskiej „W poszukiwaniu światła”. Z wartko napisanej opowieści dowiemy się, czy Maria miała rodzeństwo, w jakiej rodzinie dorastała, czy lubiła się uczyć i chodzić do szkoły. Historia w książce siłą rzeczy jest trochę uproszczona, a Maria ukazana w samych superlatywach, jednak w jej życiu nie brak też było trudnych momentów. Wcześnie umarła jej matka, a będąc już dorosła przeżyła wielki zawód miłosny, (który w sumie z punktu widzenia nauki pewnie wyszedł jej na dobre, bo dzięki temu została w Paryżu i poznała swojego późniejszego męża Piotra Curie, również naukowca i odkrywcę).
W książce znajdziemy delikatne ilustracje D.Łoskot-Cichockiej, oraz kilka autentycznych zdjęć Marii Skłodowskiej, a na końcu książki kalendarium z najważniejszymi faktami z życia badaczki oraz sytuacji na świecie.
Mojego 10-latka książka specjalnie nie zainteresowała (bardziej woli opowieści fantasy), myślę jednak, że warto ją podsunąć dzieciom w wieku 10+, które lubią opowieści o znanych ludziach.



















„Fotel czasu” to z kolei opowieść o Aleksandrze Fredro. Ten znany każdemu dziecku poeta, zanim dostał się na pomniki również był dzieckiem, w dodatku wesołym i raczej stroniącym od książek. Bardziej pociągała go jazda na koniu i polowania. W młodym wieku poszedł do wojska by po kilku latach wrócić do domu i oprócz gospodarowania zacząć nadrabiać braki w lekturze. Hrabia Fredro był także działaczem społeczno-politycznym, jego córka zaś wyszła za mąż za Jana Kantego Szeptyckiego.
O tym wszystkim dzieci dowiadują się odbywając podróż w czasie z 10-letnim Olkiem, potomkiem słynnego poety. Olek choruje na anginę i spędza ten czas z babcią, która jest posiadaczką niezwykłego fotela. Wystarczy na nim usiąść by… przenieść się w czasie i zobaczyć jak z bliska wyglądało życie małego Aleksandra, jakie wtedy ludzie nosili ubrania, jak spędzali wolny czas, czego dzieci uczyły się w domu (np. tańców i szermierki).



















W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
A.Czerwińska-Rydel, D.Łoskot-Cichocka
Muchomor 2011
Wiek: 10+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz