środa, 7 grudnia 2016

Tomasz Samojlik, komiksy i fraktale

Tomasz Samojlik kocha komiksy i przyrodę Puszczy Białowieskiej. Kilka poczytnych komiksów, które już wydał, świadczą o tym, że nie tylko jedno z drugim da się połączyć, ale też, że takie połączenie daje świetne efekty!

Najmłodsi mogą zacząć przygodę z książkami Samojlika od "Pikotek chce być odkryty". Jest to książka, którą można czytać strona po stronie, bądź też rozłożyć na długość kilku metrów, aby śledzić całą historię. Opowiada ona o wymyślonym zwierzątku, Pikotku, które szuka kogoś, kto je właściwie rozpozna. Spotyka on przeróżne zwierzęta – wiewiórkę, niedźwiedzia, lisa, żubra itp., nikt jednak nie wie kim jest pikotek. Równolegle do perypetii pikotka można śledzić przygody pozostałych zwierzątek – jelenia, jeży, małych dzików, króliczków, czy rysia. Ilustracje, jak zawsze u Samojlika, zabawne, dużo humoru sytuacyjnego, dzieci zaś przy okazji poznają zwyczaje zwierząt. Co ciekawe, w chmurkach dialogowych nie ma słów, są natomiast obrazki, zatem nawet nie czytające dzieci mogą sobie tą książkę same opowiedzieć;)













Chmurki Samojlika mozna też spotkać w sporych rozmiarów ilustrowanym kompendium o polskiej przyrodzie "O rety! Przyroda". Łatwiejsze i ciekawsze jednak do czytania są jego książki napisane w formie klasycznych komiksów, zawierające bardziej rozbudowaną i dramatyczną akcję.  
Najpopularniejsze komiksy Samojlika to saga o ryjówce Dobrzyku, którą to serię można już zaproponować starszym przedszkolakom i uczniom. Czy ktoś by przypuszczał, że tak mało efektowne (i rozpoznawane) zwierzątka, jak ryjówka, norka czy rzęsorek mogą stać się bohaterami hitu czytelniczego dla dzieci? Okazuje się, że mogą, ale to dzięki temu, że są one ucharakteryzowane na prawdziwych bohaterów, używających momentami dość zabawnego języka młodzieżowego i walczących z realnymi zagrożeniami. Z trzech części sagi nam najbardziej przypadła do gustu część ostatnia "Powrót rzęsorka", gdzie dzielny Dobrzyk wraz z przyjaciółmi musi stawić czoła pożarowi lasu. Komiks dobrze się czyta, akcja trzyma w napięciu, i znów, tak jak w przypadku "Pikotka" podczas czytania mali czytelnicy mimochodem dowiadują się różnych faktów z życia zwierząt (jakie mają zwyczaje, co jedzą, jakie mają szczególne cechy, np. ryjówka na zimę się trochę "kurczy"..)
Co charakterystyczne, komiksy Samojlika pełne są inteligentnego humoru, czerpiącego garściami z popkultury; jest tu dużo aluzji do tytułów znanych filmów, czy też kultowych już kwestii wypowiedzianych przez znane postacie filmowe (zresztą widać to już nawet po tytułach samych komiksów, czy ich rozdziałów).
Każda część sagi ma około 100 stron; o ile pierwszą czytaliśmy na dwie raty, pozostałe już na raz...;)














 
Na sadze się nie skończyło, Samojlik dalej tworzy komiksy, niektóre coraz bardziej zaawansowane. Starsze dzieci jak i dorosłych może zainteresować komiks "To nie jest las dla starych wilków". Tym razem jest to zbiór krótkich historyjek z życia zwierząt, jednak na poziomie trochę trudniejszym niż saga o ryjówce, pod względem poziomu żartobliwych aluzji czy informacji o przyrodzie. W książce jest np.mowa o mikoryzie, o tym, gdzie w przyrodzie występują fraktale, czy też gdzie mają zastosowanie liczby Fibonacciego.


















Samojlik ma na koncie również komiksy, gdzie których bohaterami oprócz zwierząt są też ludzie ("Bartnik Ignat i skarb puszczy"), jednak "Bartnika" czyta się już trudniej, konieczna jest znajomość zaplecza historycznego, paradoksalnie komiksy o samych zwierzętach wypadają jednak wdzięczniej i ciekawiej.

Ostatnio, wraz z Adamem Wajrakiem, Samojlik wydał "Umarły Las". Tym razem bohaterami utrzymanego w tonie westernu komiksu są ptaki. Rozdziały książki przedzielają krótkie wstawki z wiedzy przyrodniczej przygotowane przez Wajraka – o roli martwych drzew w lesie, o zwyczajach dzięciołów, sów, korników, szpaków czy żubrów. Nie ma tu jednak takiego humoru jak we wcześniejszych komiksach, atmosfera wręcz jest trochę ponura (być może z powodu aluzji do współczesności). Happy end jak i siłą rzeczy weselszy nastrój powraca jednak w drugiej części opowieści o dzielnym Triko i jego kolegach - w "Nieumarłym lesie".
Generalnie obie części dzieciom się bardzo podobają, można czytać 5-6 -latkom i podsunąć do czytania 7-10 latkom.

Jedno jest pewne; po lekturze komiksów Samojlika, juz nigdy nie spojrzymy na polski las tak samo jak wcześniej; wyda się on o wiele bardziej znajomy;)











 


Tytuł: Pikotek chce być odkryty
Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Widnokrąg 2016
Wiek: 2+


Tytuł: Powrót rzęsorka
Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Kultura Gniewu 2015
Wiek: 5+



Tytuł: To nie jest las dla starych wilków
Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Kultura Gniewu 2016
Wiek: 8+



Tytuł: Umarły Las
Autor: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Wydawnictwo: Agora 2016
Wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz