piątek, 19 kwietnia 2024

M.Szczygielski „Arka czasu”

Czy da się napisać książkę dla dzieci o holokauście, która nie będzie zarazem posępna i przerażająca? M. Szczygielski swoją „Arką czasu” udowadnia, że tak. Bohaterem książki jest Rafał, który co prawda mieszka w warszawskim getcie, ale na świat wciąż patrzy przez pryzmat swojej relacji z ukochanymi dziadkiem, który jak tylko może próbuje chronić chłopca przed coraz bardziej przerażającą rzeczywistością.

Z czasem Rafał zostaje przemycony za granice getta, ukrywa się w warszawskim zoo i planuje ucieczkę Wisłą. A w międzyczasie.. odbywa podróż w czasie, do całkiem innej, bo o 70 lat późniejszej rzeczywistości.

Rzecz jasna podróż w czasie nie może się przydarzyć. Ale z drugiej strony równie nierealne wydaje się czasem to, że ktoś zachowuje optymizm i wiarę w przetrwanie mimo złej rzeczywistości wokół. To dzieci często mają tą niesamowitą cechę, że nawet w skrajnie trudnych warunkach potrafią patrzeć na świat całkiem po swojemu, z tej mniej strasznej, a bywa że nawet i wesołej strony. A to jest trochę jak magia, czarowanie rzeczywistości.

„Arka czasu” na swój sposób próbuje też odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób możliwe było przetrwanie strasznego czasu holokaustu, zachowanie wiary w ludzkość? Może właśnie w taki, jak to się przydarzyło w historii Rafała.

Arka czasu

M.Szczygielski

Stentor 2013

wiek: 12+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz