czwartek, 8 lutego 2018

Rosyjskie baśnie retro („Alonuszka”)

Zaglądając do antykwariatów lub bibliotecznych zbiorów można natknąć się na stare wydania baśni, także te z innych narodów. Jednym ze skutków przymusowej przyjaźni z ZSRR w minionym wieku, był szeroki dostęp do rosyjskiej literatury, w tym także baśni, takich jak te, które można znaleźć w książeczce „Alonuszka”. Teksty nie są za długie (5-latek się skupi), na każdej stronie stylizowana ilustracja, a przede wszystkim mało archaizmów, co zwłaszcza dla młodszych dzieci bywa sporą barierą. W baśniach mamy i cara, carycę, Cud-Dziewicę z długim blond warkoczem, dzielnego Wanię w sukmanie, smoki, niedźwiedzia Miszę itp. A jak to w tego typu gatunku bywa, są tu też rymowanki i powtarzanki, zaś na końcu, oprócz tradycyjnego „żyli długo i szczęśliwie”, można spotkać również i takie wierszyki:

„Hejże, hejże, hopsasa!
Niechaj brzmi piosenka ta!
Warzył wuj Symeon
Miodek imbirowy,
Dał babci Arinie,
Poszło jej do głowy.”
itd.



















Ilustracje Igora Jerszowa, tym razem w duecie z żoną, można też podziwiać w innym wyborze bajek „Ognisty ptak”. Ilustracji jest tu mniej, baśni również, ale są one dłuższe (np. Królewna Żabka, Wasylisa Przepiękna, Bajka o zaczarowanym szczupaku).  Język baśni, w tłumaczeniu Danuty Wawiłow, łatwo zrozumiały już dla starszego przedszkolaka.














Szeroki wybór rosyjskich baśni ludowych można znaleźć w tomie „Czarodziejskie baśnie”, zilustrowanym przez Nikołaja Koczergina. Tu ilustracji jest całkiem niewiele, opowieści nieraz dość długie, ale język dla dzieci przystępny więc chętnie słuchają.
 
 







 
 
 

Znakomitym ilustratorem baśni rosyjskich był również Iwan Bilibin. Żył i tworzył na przełomie wieków i rzeczywiście w jego stylu widać silne wpływy modnej wówczas secesji. Jego ilustracje można podziwiać np. w niewielkim wyborze baśni „Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła”. Teksty są tutaj jednak mniej uładzone i np. wątek ludożercy - Baby-Jagi w baśni o Wasylisy Pięknolicej jest bardziej makabryczny niż w innych wydaniach baśni (płot domu zrobiony z ludzkich szkieletów, czaszka jako lampion itd.)
 









 





 
Bardziej współczesne baśniowe ilustracje, ale wciąż malowane w tradycyjnym rosyjskim duchu, można podziwiać też u wspominanego już na blogu Giennadija Spirina.


 
Alonuszka
Il. Igor Jerszow
Wyd. Alfa 1989
Wiek: 5+



Ognisty Ptak

Il. Igor Jerszow i Xenia Jerszowa

Wyd. Książka i Wiedza 1986

Wiek: 5+
 
Czarodziejskie baśnie. Rosyjskie baśnie ludowe

Il. Nikołaj Koczergin
Wyd. Alfa 1990
Wiek: 5+

 
Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła”.
Il. Iwan Bilibin
Wyd. Raduga 1983
Wiek: 5+
 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz