wtorek, 19 lipca 2016

O koniku Garbusku

"Konik Garbusek" to popularna baśń rosyjska, opowiadająca perypetie młodzieńca o imieniu Wania i jego dzielnego konika – Garbuska. Konik Garbusek był konikiem nietypowym; z wyglądu niezbyt okazały umiał jednak mówić ludzkim głosem i ponadto, jakbyśmy to dziś powiedzieli, odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją. Garbusek pomaga Wani przejść przez różne próby życiowe, jakie spotykają go na carskim dworze, aż do szczęśliwego finału.
Pierwszy "Konik Garbusek", którego spotkałam, to ten z dość popularnej swego czasu, wierszowanej wersji tłumaczonej przez Igora Sikiryckiego, z charakterystycznymi ilustracjami J. M. Szancera. W wydaniu z 1952 r. ilustracje są ogromne, bardzo malarskie, a szczególne zainteresowanie budziła zawsze ilustracja wieloryba, za karę porośniętego lasem, z wioską na grzbiecie. Oto kilka ilustracji z tego wydania:



 
















  
W wakacje wpadła mi w ręce jeszcze jedna wersja "Konika Garbuska", tym razem w wersji epickiej i zarazem krótszej, a więc i łatwiej przyswajalnej niż ta w tłumaczeniu Sikiryckiego. Autorem ilustracji tym razem jest wspominany już na blogu Gennadij Spirin. Jak zawsze u Spirina, można tu znaleźć dużo architektonicznych i zdobniczych detali – kopuły cerkwi, kapiące złotem carskie ubiory, dalekie krajobrazy z miniaturowymi domkami i malutkimi okrętami. Styl Spirina swoją baśniowością i realizmem trochę zresztą przypomina ilustrowanie Szancera.


 
















 


Tytuł: Konik Garbusek
Autor: P.P. Jerszow, il. J. M. Szancer
Wydawnictwo: Książka i Wiedza 1952
Wiek: 6+


 
Tytuł: Konik Garbusek
Autor: P.P. Jerszow, il. Gennadij Spirin
Wydawnictwo: Dolnośląskie 1991
Wiek: 5+




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz