piątek, 10 listopada 2017

Ptasie książki 2 ("Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków", "Co za ptak robi tak" i inne)


Obserwowanie ptaków to zadanie dla prawdziwych twardzieli; nie dość że ptaki są zazwyczaj małe, to jeszcze płochliwe i najczęściej schowane gdzieś wysoko na drzewie. Stąd mało kto umie rozpoznać coś więcej niż wróbla czy bociana. Oprócz lornetki i dużej cierpliwości, pomocny może być wydany niedawno kolorowy „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”. Każdy omawiany ptaszek ma tu nie tylko swoją wycinankę, ale i wersję w akwareli oraz zdjęcie w plenerze. Autorzy skupili się na ptakach, które zaobserwowali w pobliżu swojego domu; mamy tu znane wszystkim sikorki, szpaki i kosy, a także nieco bardziej egzotyczną makolągwę, pokrzewkę czy grubodzioba. Atlas ma tekturowe kartki więc jest to książka, którą mogą intensywnie oglądać także małe dzieci. 
Dzięki bardzo atrakcyjnym ilustracjom jest to książka która przykuwa uwagę nawet tych nie za bardzo zainteresowanych na co dzień ptasimi sprawami, a tym zainteresowanym pomoże zapamiętać, który ptaszek jak dokładnie wygląda i jakie ma zwyczaje.
 
 
 









 





Tym, czym ptaki zachwycają jednak najbardziej, jest ich śpiew. Pomóc w rozpoznawaniu ich głosów mogą dwie kolejne książki, każda z nagraniem głosów ptaków na załączonej płycie CD.
Pierwsza to wydana również w tym roku książka Marii Szajer „Co za ptak robi tak?”. Tu znów znajdziemy ptaki namalowane piękną akwarelą, a zarówno książka jak i płyta mogą posłużyć jako zgadywanki dla dzieci, gdyż do każdego ptaszka dołączony jest dwuwiersz, jak np.
„Czerwony dziób i długie nogi..
Żaby, znikajcie mu z drogi!”
lub
„Choć domowa, a nie dzika,
kiedy syczy, każdy zmyka!”
Wybór 26 ptaków omawianych w książce nie jest przypadkowy; to wszystkie ptaki występujące w „Ptasim radiu” J. Tuwima, + czajka i przepiórka.
 
 







 




Jeszcze więcej ptasich głosów, bo aż 45, można znaleźć w wydanej już ponad dekadę temu książce Wandy Chotomskiej „Nasze ptaki”. Każdy ptak ma tu swój wierszyk autorstwa znanej poetki, choć akurat same wierszyki nie cieszyły się u nas specjalnym zainteresowaniem. Płyta dołączona do książki dobrze nadaje się jednak do celów edukacyjnych, gdyż głos każdego ptaka poprzedza głos lektora. Na tej płycie oprócz głosów ptaków znanych już z poprzedniej książki, takich jak słowik, wróbel czy kos, można też usłyszeć dźwięki jakie wydają kormorany, łabędzie czy sójki.
















Dużo atrakcyjnych wizualnie ptaków, tym razem z różnych stron świata, można znaleźć w wydanym już jakiś czas temu „Ilustrowanym inwentarzu ptaków”. Oprócz sokoła czy bażanta spotkamy tu też ibisa i kondora. Dużą zaletą Inwentarzy, oprócz ładnych ilustracji, są ciekawostki o prezentowanych okazach. Z ptasiego inwentarza można dowiedzieć się szczegółowo które ptaki zimują w Polsce, czym się karmią i jakie mają zwyczaje.
 
 











Bardziej zainteresowanych tematem polecam jeszcze mój zeszłoroczny wpis na blogu o ptakach.




Tytuł: Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków
Autor: Ewa i Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2017
Wiek: 2+

 

Tytuł: Co za ptak robi tak?
Autor: Maria Szajer, il. Katarzyna Minasowicz
Wydawnictwo: Bajka 2017
Wiek: 2+

 

Tytuł: Nasze ptaki
Autor: Wanda Chotomska, il. Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo: Literatura 2005
Wiek: 2+



Tytuł: Ilustrowany inwentarz ptaków
Autor: Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Zakamarki 2016
Wiek: 2+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz