wtorek, 30 sierpnia 2016

Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach ("O ptakach", "Młody ornitolog", "Trójkowe gawędy doktora Kruszewicza", "Czy podloty to nieloty?")

Dyrektor warszawskiego zoo, Grzegorz Kruszewicz, to pewnie jeden z najbardziej znanych w Polsce ekspertów i wielbicieli ptaków. W tym wpisie zaprezentuję kilka jego książek o ptakach dla dzieci.
 


Dla początkujących

Chodząc po miejskim parku lub skwerku, zwykle można spotkać (tylko) wróble, gawrony i gołębie. Czasem jednak wnikliwy obserwator może zauważyć kogoś jeszcze i nie chodzi tu o równie dobrze rozpoznawalnego bociana. Jeśli spotkamy ptaszka, który nie wygląda na żadnego z wymienionych powyżej, można zajrzeć np. do książki Andrzeja Kruszewicza "O ptakach". Z bogato ilustrowanej i pełnej informacji książki można się dowiedzieć, że w mieście oprócz wspomnianych już wróbli czy gawronów, zwykle mieszkają też jaskółki, sikorki, sroki, szpaki czy jemiołuszki. Poza miastem zaś, np. w lesie, można wypatrzyć skowronki, sójki i kukułki. O wszystkich ptakach Kruszewicz opowiada w konkretny i zarazem zajmujący sposób, a dużym atutem książki są wyraźne, realistyczne zdjęcia, które z pewnością pomogą w rozpoznaniu poszczególnych ptaków początkującym ornitologom i wszystkim obserwatorom ptaków.



















Dla zaawansowanych

Jeszcze więcej rodzimych, choć w pewnym sensie też trochę egzotycznych ptaków, można znaleźć w "Młodym ornitologu", również autorstwa Kruszewicza. Jest to prawdziwa encyklopedia wiedzy o tym, gdzie obserwować, jak obserwować, no i co oczywiście. Tu już oprócz ptaków bardziej pospolitych i szeroko znanych jak wróbel czy gołąb, można dowiedzieć się więcej np. o lelku, jerzyku, mysikróliku, trznadlu czy remizie. Każdy o tych ptakach kiedyś słyszał, ale mało kto wie, jak one wyglądają. 
W książce znadziemy dużo zdjęć, w sam raz żeby nauczyć się jak poszczególne ptaki wyglądają aby potem wypatrywać ich na spacerze. 
Bardziej zaawansowani miłośnicy ptaków mogą zajrzeć do innej książki Kruszewicza  - 2-tomowych "Ptaków Polski."



 














Do czytania i słuchania

„Trójkowe gawędy doktora Kruszewicza” to książka będąca zapisem ptasich audycji w programie 3 z udziałem A.Kruszewicza, D.Pieroga i W.Manna. Każda audycja to inny (rodzimy) ptak, albo zagadnienie, poczytamy tu o kanarkach, piecuszkach, kraskach czy czajkach, a także o tym jak to się dzieje, że ptaki latają, albo jak się zaczęła przygoda Kruszewicza z ptakami. Opowiadania zachowały charakter gawędy (słychać, że jest to tekst mówiony) co również jest zaletą książki – opowieści są bardziej spontaniczne niż encyklopedyczne. Słychać tu dużą fascynację Kruszewicza ptakami i jego ciepły do nich stosunek. Jest tu wiele opowieści, których nie znajdzie się w żadnej książce, a które świadczą o tym, jak dużo czasu Kruszewicz spędził z ptakami i jak rozległą wiedze o nich posiada.

Dużym atutem „Trójkowych gawęd” są też oczywiście niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju wstępy Manna, a także dynamiczne i humorystyczne ilustracje S.Twardowskiej.
















Kto jest najszybszy, a kto znosi największe jaja?

Na koniec jeszcze książka, która opierając się na ciekawostkach, pomaga zarazem usystematyzować sobie wiedzę o ptakach. Każdy (krótki) rozdział to zarazem odpowiedź na pytanie: Jak ptaki śpią? Czy ptaki mają zęby? Jak ptaki odnajdują drogę nocą? itp. Na wszystkie pytania Kruszewicz odpowiada konkretnie i interesująco, choć z pewnością ogromną zaletą książki są jak zawsze zabawne ilustracje T.Samojlika, obok których trudno przejść obojętnie. 

























Tytuł: O ptakach
Autor: Andrzej Kruszewicz
Wydawnictwo: Multico 2011
Wiek: 3+



Tytuł: Młody ornitolog
Autor: Andrzej Kruszewicz
Wydawnictwo: Multico 2014
Wiek: 3+




Trójkowe gawędy doktora Kruszewicza

A.Kruszewicz, D.Pieróg, W.Mann

Multico 2015

Wiek: 10+



Czy podloty to nieloty?
A.Kruszewicz, T.Samojlik
Multico  2018
Wiek: 9+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz