piątek, 8 kwietnia 2022

O pięknie i sztuce. "Piękno Teo", "Piękno i sztuka - co to takiego?", "Why beauty matters?"

Dzisiaj o sztuce i pięknie. Współcześnie, zdaje się, bardzo relatywnym. A może i nie do końca.



Rafael. Madonna Alba w: W.Beckett "Historia malarstwa"




„Piękno Teo” czyli skąd wiesz, że coś jest piękne?

Na początku „Piękno Teo”. Mały chłopiec zastanawia się czym jest piękno; może to jest to, co się podoba mamie, a może to rzeczy, które nie są prawdziwe? Tata Teo podpowiada, że on czuje obecność piękna gdy słucha muzyki, chodzi po górach, gdy rodzi się dziecko…

Na końcu mamy wypowiedź eksperta. Okazuje się, że już starożytni Grecy zastanawiali się nad uniwersalną definicją piękna (czyli jest to jednak domena filozofów). Platon np. mówił, że „Zachowanie proporcji jest zawsze piękne”, a z kolei Kant, że „Piękne jest to, co podoba się całkiem bezinteresownie”. No i cóż…

 


















Dużo pytań, wiele odpowiedzi

O tym, jak bardzo pojęcie piękna i sztuki jest obecnie nieoczywiste, można też przeczytać w części cyklu Dzieci Filozofują – Piękno i sztuka, co to takiego?

Ludzie różnie odbierają piękno, choć wszyscy go potrzebują i jest dla nich ważne. Trudno je więc dokładnie określić. Książka pomaga się zastanowić nad uniwersalnością piękna i sztuki, kryteriami oceny, wolnoścą artystyczną czy użytecznością sztuki.

 

















 

The square

Wszystkim zainteresowanym współczesną sztuką polecamy film „The square” R.Ostlunda z 2017 r. Jest to fabularna historia dyrektora muzeum sztuki współczesnej, który pewnego dnia odkrywa, że jego osobiste zachowanie znacznie różni się od wartości promowanych przez artystyczne instalacje. „The square” ogląda się bardzo dobrze, fabuła nie jest przewidywalna, i czuje się, że to tak własciwie film o nas samych i naszej epoce (władza wirtualnych mediów, brak zaufania między ludźmi).

„The square” obnaża stan sztuki współczesnej, która najczęsciej pokazuje rozkład i destrukcję, a jej chęć na wywarcie jakiegoś pozytywnego wpływu na odbiorcę jest w gruncie rzeczy utopijna i oderwana od rzeczywistości.

 






R.Scruton i "Why beauty matters"

Na koniec polecam link do krótkiej audycji na yt „Po co nam sztuka?” na kanale Wojna idei. Autor audycji prezentuje w niej poglądy współczesnego brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona zamieszczone w książce „Why beauty matters?” Scruton twierdzi, że współczesna sztuka jest w zasadzie martwa, ma zadanie ściśle użytkowe/komercyjne, a ponieważ artyści nie muszą już specjalnie wkładać wysiłku w to co robią (bo przecież dzieło sztuki może być brzydkie), współczesna sztuka stała się leniwa.

A skoro współczesna sztuka oderwała się od piękna i już go nie pokazuje, trzeba go szukać gdzie indziej. Bo bez sztuki można żyć, ale bez piękna już o wiele trudniej. 








Piękno Teo

A.Królak

Hokus-Pokus 2020

Wiek: 5+



Piękno i sztuka - co to takiego?

O.Brenifier, R.Courgeon

Zakamarki 2016

wiek: 7+





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz