wtorek, 15 sierpnia 2017

Książko-gra. „Rycerz Lwie Serce”


Właściwie nie jestem do końca pewna czy polecać tą książkę, bo choć dzieci ją lubią, dorosłym może ona się dość szybko może znużyć, tym bardziej, że z czasem nastroje te ulegają natężeniu. Ale - na szczęście tekstu nie ma dużo, więc dziecię po kilku czytaniach za pewne będzie już pamiętało, co się dzieje na konkretnej stronie.
Bo też nie jest to opowiadanie sensu stricto; mały rycerz Lwie Serce ma do wykonania misję, składającą się z różnych zadań umieszczonych na poszczególnych stronach książki (trzeba przejść labirynt, znaleźć ukryte szczegóły). Po wykonaniu każdego zadania wybiera jedną z dwóch ścieżek i przemieszcza się kilka stron dalej. W ten sposób będąc jednak prawie już u końca książki, można nagle znaleźć się znów u jej początku (i to wielokrotnie...) Dla dorosłych z czasem akcja staje się przewidywalna i już pamiętają czym się skończy przeskoczenie na konkretną stronę, dzieci jednak tak to nie nudzi, jak też przewidywalność czy powtarzalność.
Dużym atutem książki jest prosta, stylizowana na średniowiecze grafika, osładzająca długą lekturę..
 
 







 
 
 


 
Trochę na podobnej zasadzie co „Rycerz” oparte są „Cuda niewidyMarianny Oklejak, nawiązujące folklorystyczną grafiką do „Cuda wianków”. Tu również czytelnik wciela się w bohatera, który na kolejnych stronach musi rozwiązać zagadki na spostrzegawczość (znajdź dwa takie same pierścienie, znajdź konia bez pary), jednak tym razem zadania są bardziej monotonne niż w „Rycerzu”, choć szczęśliwie dla rodzica lekturę (czy też grę) da się dość szybko skończyć, co w „Rycerzu” nie było takie proste. 
 









 
 
 
 

Tytuł: Rycerz Lwie Serce
Autor: Delphine Chedru
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2017
Wiek: 4+

 

Tytuł: Cuda niewidy
Autor: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont 2017
Wiek: 4+
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz